ممیز ایزو

ممیز ایزو ، شخصی است که یک ممیزی را هدایت می‌کند. ممیزایزو باید شایستگی لازم جهت فرآیند ممیزی ایزو در سازمان متقاضی ممیزی ایزو را داشته باشد.
ممیزی ایزو توسط ممیز ایزو بر اساس استاندارد ایزو 19011 و بر مبنای معیار ممیزی صورت می گیرد،مسئولیت‌ها و اختیارات ممیز ایزو در انواع ممیزی شامل ممیزی داخلی و ممیزی خارجی در این مطلب آمده است.

ممیز خارجی می‌تواند شامل ممیزی شخص دوم (توسط سازمان ذی نفع)ویا ممیزی شخص سوم، توسط سازمان بی‌طرف انجام شود.
ممیز ایزو ، باید فرآیند ممیزی ایزو را به‌صورت مستقل با توجه به نمونه‌های خود ممیزی و پیگیری نماید، متاسفانه در حال حاضر در ایران، اکثر ممیزی ایزو خارجی (شخص سوم)  به‌صورت نمایشی برگزار می‌شود اکثر ممیزان ایزو، در فرآیند ممیزی در پشت یک ممیز نشسته و از ممیزی شونده درخواست می‌نمایند نمونه هایی از سوابق اجرایی مرتبط با الزامات را به آنها ارائه نمایند و ممیز شونده نمونه‌های خوب را به ممیز ایزو ارئه می‌نماید.
ممیز ایزو باید مسئولیت‌پذیر و صادق بوده و روحیه تلاش‌گر و جستجوگر داشته باشد با توجه به معیارهای ممیزی سازمان را ممیزی می‌نماید. یعنی ممیز ایزو خودش نمونه یا سرنخ را انتخاب نموده و شواهد آن را پیگیری نماید.
مثال: ممیز ایزو مطابق طرح ممیزی ایزو، تولید را ممیزی می‌نماید و در فرایند تولید متوجه می‌شود سازمان از لیفتراک و جرثقیل برای جابجایی محصولات استفاده می‌نماید. کد لیفتراک، جرثقیل را به‌صورت نمونه ای ممیز یاداشت نموده و در هنگامی‌که فرایند نگهداری و تعمیرات را ممیزی می‌نماید نمونه‌های خود را از مسئول نگهداری و تعمیرات جویا می‌شود.

سازمان ها باید قبل از ممیزی ایزو ، آمادگی لازم را کسب نموده باشند، جهت اطلاع از آمادگی ممیزی استانداردهای مدیریتی بر روی لینک های زیر کلیک نمایید:

آمادگی ممیزی ایزو 9001

آمادگی ممیزی OHSAS 18001

در ممیزی داخلی معمولاً ممیزان داخلی سیستم مدیریت  کیفیت توسط نماینده مدیریت تعیین می‌شود
در ممیزی خارجی، ممیز ایزو توسط شرکت گواهی دهنده خارجی (ممیزی شخص ثالث) یا سازمان ذی نفع (ممیزی شخص دوم)  تعیین می‌شود درصورتی‌که ممیزی به‌صورت تیمی باشد ممیزی که داری تجربه بیشتری باشد به‌عنوان سر ممیز ایزو تعیین می‌شود.

 

 

ممیز ایزو ، باید آموزش‌های زیر را طی نموده باشد:

دوره ممیزی داخلی ایزو برای ممیزی داخلی
دوره سرممیزی ایزو 9001 با اعتبار مراجع معتبر برای ممیزی خارجی

ممیز ایزو

مهم‌ترین وظایف ممیز ایزو :

تدوین طرح ممیز
تدوین چک‌لیست ممیزی ایزو برای ممیزی داخلی، در ممیزی خارجی چک‌لیست استاندارد و عمومی ممیزی توسط سازمانی که ممیزی می‌کند تهیه می‌شود.
برگزاری جلسه افتتاحیه ممیزی ایزو
رعایت زمان‌بندی ممیزی ایزو در طی فرآیند ممیزی ایزو
بررسی مدارک ایزو سازمان در طی فرآیند ممیزی ایزو
انجام فرآیند ممیزی مطابق معیارهای ممیزی
ثبت شواهد ممیزی، یافته‌های ممیزی
هماهنگی جهت تعیین راهنمای ممیزی در صورت نیاز
آماده‌سازی نتایج ممیزی نهایی و جمع‌بندی یافته‌های ممیزی
برگزاری جلسه اختتامیه ممیزی ایزو
ثبت عدم انطباق‌های ممیزی در طی فرآیند ممیزی و هماهنگی جهت تعیین مهلت زمانی برطرف سازی عدم انطباق.
آماده‌سازی گزارش ممیزی
ارائه منصفانه گزارش ممیزی
نگهداری سوابق ممیزی ایزو
انجام پیگیری ممیزی ایزو

ممیز ایزو با انجام وظایف فوق، می‌تواند با ارائه گزارش ممیزی شامل نقاط قوت، توصیه بهبود و عدم انطباق به سازمان‌ها در جهت دستیابی به بهبود مستمر کمک نماید.
پیام خرازیان باتجربه ممیزی سیستم‌های مدیریتی به‌صورت مستقل و در سازمان‌های مختلف، آمادگی دارد ممیزی ایزو مستقل سازمان‌های متقاضی را انجام دهد. جهت درخواست ممیزی ایزو مستقل می‌توانید درخواست خود را از طریق زیر ایمیل نمایید یا با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید.
0218809013909123386349

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه‌شده است.
انتشار مطلب با ذکر نام نویسنده پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.