چگونه یک ممیز ایزو شویم

چگونه ممیز ایزو شویم

ممیزی شغل بسیار سخت و علاقه‌مندی جهت ممیز شدن در فارغ‌التحصیلان رشته‌های مدیریت و مهندسی صنایع بسیار زیاد می‌باشد . اما بسیاری نمی‌دانند که چگونه باید ممیز شوند و ممیز چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهد.

بسیاری از علاقه‌مندان با بنده تماس گرفته و در خصوص ممیز شدن سؤال می‌کنند  که چگونه ممیز ایزو شویم که در این مطلب به شما می‌گویم که چگونه ممیز ایزو شوید

ممیزهای شرکت گواهی دهنده به دو صورت با شرکت گواهی دهنده فعالیت می‌نمایند یا به‌صورت تمام‌وقت یا به‌صورت پاره‌وقت ( نفر روزممیزی ) ، ممیز تمام‌وقت حقوق ثابت دریافت نموده و ممیز پاره‌وقت به ازای هرروز ممیزی مبلغی دریافت می‌نماید.

تمام شرکت‌های گواهی دهنده علاوه برداشتن کارکنانی به‌عنوان ممیز تمام‌وقت از خدمات ممیزی به‌صورت پاره‌وقت نیز استفاده می‌نمایند . چون معمولاً هر ممیز تنها در صنایع مشخصی دارای تجربه است و برای ممیزی سازمان‌ها در حوزه‌های خاصی از متخصصین باتجربه آن حوزه به‌عنوان ممیز استفاده می شود.

چگونه ممیز ایزو شویم

ممیز ایزو شرکت گواهی دهنده خارجی ، به‌منظور اطمینان از اثربخشی سیستم مدیریتی در سازمان حاضر می‌شود و در صورت شناسایی عدم انطباقی در سازمان به سازمان مهلت داده می‌شود تا عدم انطباق را برطرف نماید . در صورت مشاهده عدم انطباق بحرانی ، ممکن است به ممیزی مجدد نیاز باشد.
متأسفانه در حال حاضر اکثر ممیزی‌های انجام‌شده توسط شرکت‌های گواهی دهنده برای سازمان متقاضی ایجاد ارزش نمی‌کند .

ممیز ایزو با توجه به تخصص و آموزش‌هایی که طی نموده ممکن است چند سیستم مدیریتی را بتواند ممیزی نماید . کار ممیزی پس از یک مدت برای ممیزین تکراری و روتین می‌شود و میزان یادگیری ممیزین از فعالیت‌های سازمان ممیزی شونده با توجه به زمان کم حضور در سازمان بسیار اندک می‌باشد.

مزایای ممیز ایزو شدن :

  • اطلاعات شما در خصوص صنایع و سازمان‌های مختلف به میزان اندکی افزایش می‌یابد
  • میزان تعامل با سازمان‌های مختلف افزایش می‌یابد .
  • با توجه به حضور در سازمان‌های مختلف ، اعتمادبه‌نفس شما تا حدی افزایش خواهد یافت

معایب ممیز ایزو شدن :

  • میزان یادگیری شما در فرآیند ممیزی از فعالیت‌های سازمان متقاضی نسبت به فعالیت مشاوره ایزو یا کارشناس ایزو باتجربه ( که در سازمان‌های مختلف بوده است )بسیار اندک می‌باشد.
  • تکراری شدن فعالیت ممیزی ، سؤالات و موضوعاتی که از سازمان‌ها مطرح می‌نماید تکراری می‌شود
  • مخاطرات مرتبط با رفت‌وآمد ممیز به سازمان ممیزی شونده ، ممیز ها دائما در حال سفر به شهرهای مختلف جهت انجام فرآیند ممیزی می‌باشند

ممیز شدن نیاز به شرایطی دارد که باید علاقه‌مندان این شرایط را داشته و سپس برای جذب در یک شرکت گواهی دهنده معتبر اقدام نمایند.

جهت اطلاع از وظایف ممیز ایزو  بر روی ممیز ایزو کلیک کنید.

شرایط احزار ممیز ایزو

دانش و تخصص فرد ممیز

ممیز ایزو با توجه به دانش و تجربه فعالیت‌هایش در دامنه‌های مشخصی از صنایع می‌تواند ممیزی نماید. مثلاً ممکن است شخصی سه سال سابقه فعالیت داشته باشدو در این سه سال در شرکت‌های قطعه‌سازی خودرو مشغول به فعالیت هست این شخص تجربه رد صنایع خودرو قطعات فلزی و پلیمری را داشته است یا شخصی ممکن است درزمینهٔ هتل‌ها و رستوران‌ها تجربه فعالیت داشته باشد.

گواهینامه‌های آموزشی

شخصی که متقاضی شغل ممیزی ایزو است ، باید دوره‌های مرتبط با استاندارد مورد ممیزی را طی نموده باشد مثلاً شخصی که می‌خواهد ممیز ایزو 9001 شود باید دوره‌های زیر را طی نموده باشد:

  • دوره آشنایی با الزامات ایزو 9001
  • دوره ممیزی داخلی سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001
  • دوره سر ممیزی ایزو 9001 با اعتبار IRCA

دوره سر ممیزی ایزو را باید جایی طی نمایید که کد دوره و مرکز آموزشی مورد تائید IRCA باشد جهت بررسی اعتبار دوره سر ممیزی بر روی اعتبار دوره سر ممیزی کلیک نمایید.

خصوصیات اخلاقی و رفتاری ممیز

شامل زود عصبانی نشدن ، صبور بودن ، سخت‌کوش بودن، روابط عمومی خوب ، تملق نکردن ، زود قضاوت نکردن ، پاسخ‌گو بودن
این خصوصیات حداقل خصوصیات اخلاقی و رفتاری می‌باشد که یک ممیز باید داشته باشد.

مهم‌ترین وظایف ممیز ایزو در شرکت گواهی دهنده ایزو، بررسی مستندات سازمان ممیزی شونده قبل از حضور در سازمان، برگزاری جلسه افتتاحیه ، ممیزی بر اساس معیارهای ممیزی ، شناسایی عدم انطباق‌ها در طی فرآیند ممیزی ، تهیه گزارش ممیزی ، برگزاری جلسه اختتامیه ، پیگیری عدم انطباق‌های ممیزی می‌باشد.

درصورتی‌که ممیزی خارجی شرکت گواهی دهنده ، به‌صورت تیمی صورت گیرد ، یکی از ممیزانی که تجربه بیشتری داشته ، تجربه در تعداد نفر روز ممیزی و سابقه کار به‌عنوان سرممیز تعیین می‌شود.
سرممیز ایزو ، بر فعالیت‌های تیم ممیزی نظارت نموده و ارتباط تیم ممیزی با نماینده مدیریت ایزو سازمان ممیزی شونده از طریق سر ممیز ایزو صورت می‌گیرد.

همکاری در شرکت گواهی دهنده

درصورتی‌که شرایط فوق را داشتید می‌توانید روزمه خود را به یکی از شرکت‌های گواهی دهنده معتبر ارسال نمایید تا در صورت نیاز به همکاری دعوت شوید . ابتدا شروع شما در چندین ممیزی در کنار تیم ممیزی حضور خواهید داشت تا آموزش‌های لازم را طی نمایید و سپس در تیم ممیزی به شما مسئولیت ممیزی داده می‌شود.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه‌شده است
انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.