مهمترین سوالات ممیزی ایزو 9001

مهم‌ترین سؤالات ممیزی ISO 9001:2015

درصورتی‌که شما جهت ممیزی استاندارد ISO 9001:2015 در حال آماده شدن هستید حتماً از خودتان پرسیدید که مهم‌ترین سؤالات ممیزی ISO 9001:2015 چه است. در این مطلب مهمترین سوالات ممیزی ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ جهت آمادگی شما برای ممیزی آمده است.

جهت پاسخ به مهمترین سؤالات ممیزی ISO 9001:2015 شما باید جهت ثبت‌نام در دوره ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ برنامه‌ریزی نمایید در استاندارد ISO 9001:2015 تعداد زیادی الزامات جدید اضافه‌شده است که در این مطلب مهم‌ترین سؤالات ممیزی ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵   اشاره‌شده است.مهم‌ترین سؤالات ممیز ISO 9001:2015

۱-درباره جوهره سازمانی چه  اقدامی انجام‌شده است؟

نقطه شروع استاندارد ISO 9001:2015  دربند ۴-۱ با کلمه ” Context”  ماهیت سازمانی شروع می‌شود درباره مسائل درون و برون‌سازمانی پرسیده می‌شود و این سؤال از مدیریت ارشد یا کارکنانی که سیستم مدیریت کیفیت را هدایت می‌کند پرسیده می‌شود.

ممیز به دنبال بررسی شما از محیط اطراف کسب‌وکار و نیروی کار آن است استاندارد تعدادی مثال درباره این حوزه ارائه نموده است و این مسائل با مقاصد،استراتژی، اهداف سیستم مدیریت کیفیت در ارتباط باشد.

تعداد زیادی از سازمان‌ها از تحلیل SWOT ، جهت بررسی محیط کسب‌وکار استفاده نموده‌اند اما این روش الزام نیست.

۲-ذی‌نفعان سازمان شما چه کسانی هستند و الزامات آن‌ها چه است؟

جهت پرداختن بهتر به محیط کسب‌وکار شناخت ذی‌نفعان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد در بند ۴-۲ استاندارد ISO 9001:2015 نیازها و انتظارات ذی‌نفعان اشاره‌شده است.

انواع ذی‌نفعان شامل کارکنان،سهامداران،مالکین فرآیند،همسایگان، قانون‌گذار،مشتری و تأمین‌کننده و … است یک ممیزی مخواهد اطمینان نماید که ذی‌نفعان سازمان شناسایی‌شده و سازمان با  آن‌ها در خصوص موضوعات  الزامات و نیازمندی‌ها در ارتباط است.

بهترین راه ممیز جهت بررسی این موضوع ، کشف کردن این موضع در بحث‌های انجام‌شده است

درک موضوعات محیط کسب‌وکار و نیازهای و انتظارات ذی‌نفعان می‌تواند نقش مهمی در تشریح اقدامات انجام‌شده توسط ممیزی شونده برای ممیز داشته باشد.

۳-چه ریسک‌ها و فرصت‌هایی شناسایی‌شده‌اند و چه اقداماتی ما در این خصوص انجام داده‌ایم؟

فرصت‌ها و ریسک ایزو ۹۰۰۱ در بندهای مختلف استاندارد اشاره‌شده است.

مثال ریسک ISO 9001:2015

۴-برنامه‌های دستیابی به اهداف کیفیت چه می‌باشند؟

اهداف کیفیت و برنامه دستیابی به آن بخش اصلی از استاندارد ISO 9001 است اهداف مشخص،قابل‌اجرا، مرتبط با اقدامات ، با منابع مشخص و مسئولیت‌ها و دارای زمان‌بندی و قابل ارزیابی نتایج آن تعیین شود.

ممیز بررسی می‌نماید چگونه برنامه‌های تعیین‌شده اهداف را اجرایی می‌نماید و آیا کارکنان در تعیین اهداف مشارکت داده‌شده و از آن‌ها آگاه می‌باشند

۵-چگونه سیستم مدیریت کیفیت با فرآیندهای کسب‌وکار یکپارچه‌شده است؟

چگونه از ایزو ۹۰۰۱ برای هدایت سازمان استفاده می‌نمایید؟ این سؤال مستقیماً از مدیریت ارشد دربند ۵-۱-۱-C  ( کلیات رهبری  و تعهد) آمده است این موضوع از سیستم مدیریت کیفیت منجر به استراتژی سیستم مدیریت کیفیت می‌شود

این موضوع با بندهای ۴-۱ و ۴-۲ استاندارد به یکپارچگی سیستم مدیریت کیفیت و فرآیند کسب‌وکار کمک می‌نماید

مدیریت ارشد باید بتواند تشریح نماید چگونه به‌کارگیری سیستم مدیریت کیفیت سازمان را هدایت می‌نماید نه اینکه فقط یک ممیزی را پاس نماید.

۶- چگونه شما تغییرات را مدیریت می‌نمایید؟

این موضوع چنین بار در استاندارد ایزو ۹۰۰۱ ویرایش جدید آمده است مهم‌ترین واصلی‌ترین بند استاندارد بند ۶-۳ است شناسایی تغییرات و تدوین برنامه توسعه جهت اجرای این تغییرات مورد توجه قرار گیرد

چه نوع تغییراتی ؟ تغییرات جدید مرتبط با محصول،فرآیند تجهیزات،ابزارآلات،کارکنان و قوانین مد نظر قرار گیرد.ممیز باید شواهدی از شناسایی تغییرات و برنامه ریزی پیشگیرانه را جستجو نماید.

همچنین  ممیز باید شواهد از تغییرات مرتبط با الزامات ، نتایج بازنگری تغییرات، مسئولیت هیا تغییرات و توالی اقدامات ضروری را (مطابق بند ۸-۵-۶ ) جستجو نماید.

۷- چگونه شما دانش را محافظت و به کار می‌گیرید؟

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ می‌خواهد سازمان‌ها از تجارب خوب و بد یاد بگیرند دانش باید محافظت و  در دسترس باشد بیشتر این دانش توسط سازمان مستند شده و حفظ می شود.

مثلا در ممیزی ایزو ۹۰۰۱ ،ممیز می تواند دانش منتج از شکست ها و موفقیت های سازمان را بررسی نماید

در این مطلب ۷ موضوع از مهمترین سوالات ممیزی ISO 9001:2015 تشریح شده است.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه شده است .
انتشار مطلب با ذکر پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع است

1 پاسخ دادن

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.