چگونه اعتبار گواهینامه ایزو را بررسی نماییم

متاسفانه برخی از سازمان ها از گواهینامه ایزو بی اعتبار استفاده می نمایند و این گواهینامه ها به مراجع بین المللی متصل نیستند.
تا زمانی که روش های ممیزی و صدور گواهینامه ایزو است روش های صدور گواهینامه ایزو بدون مجوز نیز وجود خواهد داشت پس باید احتیاط لازم را نمود و اعتبار گواهینامه ایزو را از طرق مختلف بررسی نمود در ادامه به نحوه بررسی اعتبار گواهینامه ایزو می‌پردازیم .

متاسفانه در ایران برخی از افراد کلاهبردار و غیر متخصص اقدام به فروش گواهینامه ایزو تقلبی می‌نمایند این مطلب می تواند به شما در بررسی اعتبار گواهینامه ایزو کمک نماید.
اولین چیزی که شما برای بررسی اعتبار گواهینامه ایزو نیاز دارید ارزیابی تامین‌کننده بالقوه‌ای که برای شما گواهینامه ایزو را فراهم می‌نماید  ( دفاتر شرکت های گواهی‌دهنده ایزو ) شما می توانید با یک نسخه کپی از گواهینامه ایزو ، اعتبار گواهینامه ایزو را بشرح زیر بررسی نمایید :

1-    مجوز ثبت اعطای گواهینامه ایزو ، یک سازمان خودش نمی‌تواند گواهینامه ایزو صادر نماید . بنابراین باید نام ثبت کننده ایزو را بررسی کنیم . ( نظیر شرکت گواهی دهنده ایزو BSI و … )

2-    نام سازمان اعتباردهی Accreditation Body را بررسی نمایید _ نظیر : UKAS ، ANAB،     و …. ) اگر شما یک برچسب از سازمان اعتباردهی Accreditation Body بر روی گواهینامه ایزو می‌بینید  ، شما می‌توانید بررسی نمایید که سازمان اعتباردهی عضو مرجع اعتباردهی بین المللی ( International Accreditation Forum ( IAF می‌باشد

سازمان های اعتباردهی

در صورتی که هیچ برچسب یا مهری از اعتباردهی Accreditation Body بر روی گواهینامه ایزو وجود نداشته باشد شما باید به ممیزی آن شرکت گواهی دهنده مشکوک گردید.

در بسیاری از کشورها ، دفاتر شرکت های گواهی دهنده ایزو توسط سازمان اعتباردهی ملی آن کشور مورد ارزیابی قرار می‌گیرد .

3-    از طریق نام ثبت کننده گواهینامه ایزو ، با تماس مستقیم  و سوال از ثبت کننده اصلی گواهینامه ایزو ،خیلی سریع می توان اعتبار گواهینامه ایزو را بررسی نمایید.
دپارتمان تخصصی ثبت کننده گواهینامه ایزو می‌تواند به سوالات تخصصی شما پاسخ گو بوده و شما را راهنمایی نماید.

4-    بیاد داشته باشید در صورتی که یک سازمان گواهینامه ایزو را برای یک سایت A اخذ نموده باشد بدین معنی نیست که سایت های B و C آن سازمان نیز تایید شده باشد ، گواهینامه ایزو به شما دقیقا می‌گوید که چه مکان هایی تایید شده‌است . بنابراین شما بررسی نمایید که محل ها و فرآیند های خاص فروشنده شما نیز تایید شده‌است .

5-    اطمینان حاصل کنید که گواهینامه ایزو آنها به اتمام نرسیده باشد ، در صورتی که گواهینامه ایزو به اتمام رسیده باشد شما می توانند دلایل آن را از شرکت بپرسید دلایل می‌تواند شامل :

  •  آنها در حال ممیزی و صدور گواهینامه مجدد می‌باشند اما ثبت آنها منوط به بر طرف سازی عدم انطباق های شناسایی شده می‌باشد . در این حالت شما باید یک نسخه از مجوز مجد یا گزارش ممیزی را دریافت نمایید .
  •  آنها آماده برای صدور گواهینامه  مجدد نیستند و ممیزی را به تعویق افتاده است در این حالت برنامه ممیزی جدید و تاریخ ممیزی را دیافت نمایید.

6-     در صورتی که شما زمان دارید و به اینترنت دسترسی دارید شما می توانید به صورت مستقیم وب سایت ثبت کننده گواهینامه ایزو مراجعه نموده و لیست مشتریان را بررسی نمایید.

  •  البته بررسی فقط از طریق سایت ثبت کننده گواهینامه ایزو کافی نمی‌باشد متاسفانه در ایران برخی از افراد کلاهبردار با راه اندازی سایت به زبان انگلیسی بعنوان سایت صادر کننده گواهینامه ایزو ، مشتریان را فریب داده و گواهینامه ایزو تقلبی صادر می‌نمایند.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان گردآوری شده‌است.

انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع است.

–    جهت مشاوره پیاده‌سازی ایزو تا اخذ گواهینامه ایزو با شماره تلفن‌ها زیر تماس بگیرید یا درخواست خود را ایمیل نمایید . 09123386349 -02188090139

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.