گواهينامه بين المللی دوره ايزو

دوره‌های ایزو توسط شرکت‌ها و سازمان‌های مختلفی در ایران صادر می‌شود در تبلیغات دوره‌های ایزو به‌منظور جذب مخاطبان و افزایش فروش، از کلمات ” دوره آموزش ایزو با گواهینامه بین المللییا گواهينامه بين المللی دوره ايزو استفاده می‌شود.

متأسفانه اکثر گواهینامه های آموزشی ایزو صادرشده توسط شرکت‌ها و مراکز آموزشی، بین المللی نمی‌باشد و استفاده از واژه ” گواهينامه بين المللی دوره ايزو ” ترفندی جهت جذب مشتری و افزایش فروش است.

در طی مدتی که به‌عنوان مدیر مراکز آموزشی و مدرس ايزو فعالیت نموده‌ام بارها به سؤالات متقاضیان و فراگیرانی که به دنبال گواهینامه بین المللی دوره ایزو هستند پاسخ دادم.

آیا گواهینامه دوره‌های ایزو شما بین المللی می‌باشد؟

به‌منظور اطلاع رسانی و افزایش آگاهی کسانی که می‌خواهند در دوره‌های آموزش ایزو ثبت‌نام نمایند این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه شده است.

در دوره آموزش ایزو 9001 موسسه ما شرکت نمایید و شش گواهینامه بین المللی آموزش ایزو از کشور انگلستان،اسپانیا، آمریکا و… دریافت نمایید. اين عناورين در تبليغات دوره های ايزو برگزار كننده‌گان مشاهده مي‌شود.

علاقه مندی، متقاضيان به دریافت گواهینامه آموزشی بین المللی و مدرک گرایی بسیار زیاد می‌باشند و کمتر به یادگیری و محتوی آموزشی توجه می‌نمایند.

گواهينامه بين المللی دوره ايزو

دوره‌های ایزو در ایران عموماً توسط گروه‌های زیر برگزار می‌شود:

  1. دفاتر شرکت گواهی دهنده ايزو در ایران
  2. شرکت های مشاور ایزو
  3. مراکز آموزشی
  4. کلاهبردران اینترنتی

1- دفاتر شرکت های گواهی دهنده ايزو

این دفاتر یا شرکت های گواهی دهنده  به‌عنوان نماینده شرکت گواهی دهنده خارجی،با ماموریت ممیزی خارجی جهت اطمینان از انطباق و اثربخشی سازمان‌های متقاضی و صدور گواهینامه ایزو برای سازمان‌ها تحت اعتباردهی مراجع ذی‌صلاح راه‌اندازی شده‌اند. در واقع فعالیت اصلی شرکت گواهی دهنده ایزو ، صدور گواهینامه ایزو برای سیستم‌های مدیریتی سازمان‌ها یا ارائه تاییدیه‌های محصول است.

این گروه در کنار فعالیت‌های اصلی خود، مرکز آموزشی یا آکادمی ایجاد نموده‌اند و اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش ایزو و صدور گواهینامه آموزشی ایزو  با عنوان گواهینامه بین المللی دوره ایزو می‌نماید.
اکثر سازمان هایی این گروه اقدام به ارائه خدمات آموزشی می‌نمایند به دلیل جذب مشتری در تبلیغات خود به ” بین المللی بودن گواهینامه آموزشی یا دوره بین المللی ایزو  “‌ اشاره می‌نمایند.

در صورتی که تمام گواهینامه‌های دوره‌های ایزو، فقط با لگوی شرکت خارجی در دفتر ایران صادر و امضاء مي‌شود حتی در بیشتر مواقع شرکت اصلی گواهی‌دهنده خارجی از صدور گواهینامه های آموزشی ایزو آن مرکز اطلاعی ندارد و قابلیت ردیابی بین‌المللی از طریق مراجع بین‌المللی ندارد.

البته بعضی از شرکت های گواهی دهنده کلاهبردار، به‌منظور اطمینان خاطر به مشتری که گواهینامه‌شان از شرکت گواهی‌دهنده خارجي (انگلستان،اسپانیا و …) صادرشده است اقدام به راه اندازی یک سایت به زبان انگلیسی نموده و اطلاعات فراگیران آموزشی را در آنجا ثبت می‌نمایند.

دوره سر ممیزی ایزو با اعتبار بین المللی

فقط دوره‌های سر ممیزی ایزو که دارای کد دوره بوده و مورد تأیید مرکز IRCA باشد به‌عنوان گواهینامه بین‌المللی ايزو شناخته می‌شوند. گواهینامه دوره سرممیزی ایزو برای استانداردهای مدیریتی مختلف نظیر ایزو 9001،ایزو 14001 و… صادر می‌شود.

قبل از حضور در دوره سرممیزی باید از اعتبار دوره سرمميزي برگزارشده اطمینان حاصل نمایید.

2- شرکت های مشاور ایزو

این شرکت‌ها با مأموریت  خدمات مشاوره مدیریت، مشاوره ایزو به سازمان‌های متقاضی راه اندازی می‌شوند وسپس خدمات آموزش مدیریت و استانداردهای مدیریتی ارائه می‌نمایند. اساسنامه و مجوز صنایع در اکثراین شرکت‌ها، فقط در حوزه مشاوره مدیریت و سیستم های مدیریتی می‌باشد.

نحوه صدور گواهینامه آموزش ایزو در شرکت های مشاوره مدیریت:

  •  صدور گواهینامه آموزش بانام شرکت مشاوره یا برند داخلی مطرح‌شده
  •  اخذ نمایندگی آموزشی از دفاتر شرکت های گواهی دهنده ایزو ایران

شرکت های مشاور که به‌عنوان واسطه و نماینده آموزش دفتر شرکت گواهی دهنده در ایران (گروه اول)،دوره‌های آموزشی ارائه می‌نمایند نیز عموماً در تبلیغات خود از عنوان” گواهينامه بين‌المللی دوره ايزو ” استفاده می‌نمایند.

3 –   مراکز آموزشی

مراکز آموزشی معتبر با مجوز آموزشی اقدام به ارائه خدمات آموزش ایزو نموده و گواهینامه آموزش ایزو را با نام مرکز آموزشی صادر می‌نمایند. این مراکز معمولا از نهادهای قانون‌گذاری که مرجع آموزش داخل کشور هستند مجوز اخذ نموده‌ و گواهینامه‌های آموزشی فارسی برای متقاضیان بر اساس ضوابط مراجع آموزشی صادر می‌نمایند.

البته برخی از این مراکز نیز به‌منظور جذب مشتریان و صدور گواهینامه آموزشی به زبان انگلیسی، دوره‌های آموزشی خود را با همکاری شرکت‌های گروه یک يا گروه چهار برگزار می‌نمایند و در تبلیغات خود به ارائه دو گواهینامه دوره ایزو ، گواهینامه ایزو مرکز آموزشی و گواهینامه به اصطلاح بین المللی دوره ایزو اشاره می‌نمایند.

4-    کلاهبرداران اینترنتی

اشخاصی که در این گروه فعالیت می‌نمایند از بی‌اطلاعی و نا آگاهی مشتریان سوء استفاده نموده و با راه اندازی سایت اینترنتی به زبان انگلیسی، اقدام به فروش گواهینامه دوره ایزو با عنوان دوره بین المللی ایزو می‌نمایند.

عموماً این کلاهبرداران، به نام برندهای محبوب و شرکت‌های گواهی دهنده ايزو – CB معروف و باسابقه، پسوند یا پیشوندی اضافه نموده و اقدام به فروش گواهینامه دوره ایزو با عنوان” گواهینامه ایزو بین‌المللی یا “‌ گواهینامه بین‌ المللی دوره ایزو می‌نمایند.

این کلاهبردارن در چند سال اخیر  پا را فراتر گذاشته و به سایر بازارها نیز وارد شده‌اند به عنوان مثال به دانشجویان رشته‌های آرایشگری یا شرکت‌کنندگان در یک کنفرانس علمی نیز گواهینامه جعلی با عنوان بین المللی می‌فروشند.

به جای تمرکز بر دریافت گواهینامه‌ آموزشی  به اصطلاح بین المللی، بر یادگیری کاربردی مطالب آموزشی متمرکز شوید.

جهت اطلاع از دوره هاي ايزو با تدريس مهندس پيام خرازيان بصورت اختصاصي در محل شما به روی دوره ايزو 9001  كليك نماييد

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه شده است.
انتشار مطلب با نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.