فرآیند صدور گواهینامه ISO 9001

فرآیند صدور گواهینامه ایزو 9001

صدور گواهینامه ایزو 9001 توسط شرکت های ثبت کننده گواهی نامه یا مراکز صدور گواهینامه انجام می شود این مراکز به سازمان بین المللی متصل می باشند

فرآیند صدور گواهینامه ایزو 9001 در تمامی شرکت های گواهی دهنده یکسان می باشد .در این مقاله به فرآیند صدور گواهینامه ایزو 9001 در شش قدم تشریح شده است .

صدور گواهینامه ایزو 9001

قدم اول : آماده سازی

آماده سازی استقرار سیستم مدیریت کیفیت ایزو عموما از دو طریق توسط سازمان ها صورت می گیرد .

الف – توسط مشاور ایزو 9001

مشاور ایزو با توجه به تجارب پیاده سازی ایزو 9001 در سازمان های مختلف ، سیستم مدیریت کیفیت متناسب با سازمان شما را طرحریزی می نماید، قطعا استفاده از خدمات مشاوره ایزو ، زمان استقرار سیستم مدیریتی را کاهش می دهد.
انتخاب مشاور ایزو باید با معیارهای مناسبی توسط شما صورت گیرد .

ب- توسط کارکنان سازمان

در این صورت شما باید  از راهنماهای ایزو 9001  استفاده نموده وهمچنین در دوره های آموزشی کاربردی ایزو 9001 شرکت نمایید دوره های زیر جهت آماده سازی فرآیند صدور گواهینامه ایزو 9001 به شما پیشنهاد می گردد :
دوره آموزش ایزو 9001 کاربردی
دوره آموزش ممیزی داخلی ایزو 9001
در صورتی که مشاور ایزو شما را جهت در استقرار سیستم مدیریتی و دریافت گواهینامه ایزو آماده نماید دوره های آموزشی توسط مشاور برای شما برنامه ریزی و اجراء می گردد .
همچنین مقالات موجود در سایت مهندس پیام خرازیان به شما در پیاده سازی ایزو 9001 کمک می نماید.

ده قدم تا اخذ گواهینامه ایزو
نحوه پیاده سازی ایزو 9001
نحوه مستندسازی ایزو 9001
آشنایی با نحوه پیاده سازی ایزو در مراکز آموزش
استاندارد ISO 9001:2015
آشنایی با گواهینامه ایزو تقلبی

قدم دوم : درخواست صدور گواهینامه ISO 9001

هنگامی که شما می خواهید ادعای خود جهت استقرار سیستم مدیریتی را اثبات نمایید و تمایل به صدور گواهینامه ایزو 9001 دارید . می بایستی از یک شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر که در ایران نمایندگی دارد درخواست نمایید.
شرکت های گواهی دهنده زیادی در ایران فعالیت می نمایند که بسیاری از این شرکت ها به مراجع بین المللی متصل نمی باشند وبرخی از مشتریان بدلیل عدم آگاهی در دام کلاهبرداران گرفتار شده و گواهینامه ایزو تقلبی دریافت می نمایند .
شرکت های گواهی دهنده معتبر دانش دقیقی نسبت به استاندارد های بین المللی داشته و شما را در این مسیر راهنمایی می نمایند همچنین در صورتی که از مشاور متخصص و با تجربه جهت استقرار سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 استفاده می نمایید مشاور شما را جهت انتخاب شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر و نحوه درخواست راهنمایی می نماید .
شما می توانید ، پیش ممیزی خارجی را درخواست نمایید این موضوع کاملا اختیاری می باشد

قدم سوم : پیش ممیزی خارجی ( به مرحله اول  Stage 1 گفته می شود  )
در این مرحله سر ممیز ، سیستم مدیریت کیفیت سازمان شما را درانطباق با الزامات ISO 9001  مورد بررسی قرار می دهد .در نهایت شما گزارش ممیزی شامل عدم انطباق ها و اقدامات لازم را دریافت می نمایید سپس شما با توجه به این ممیزی ،  زمان ممیزی صدور گواهینامه ایزو را تعیین می نمایید .

قدم چهارم : ممیزی صدور گواهینامه ایزو 9001 ( به این مرحله Stage 2 گفته می شود )

هنگامی که شما آماده برای ممیزی رسمی می باشید سرممیز سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001  ، مطابق با الزامات ISO 9001 سازمان شما را بررسی می نماید . نفر روز ممیزی ، بستگی به اندازه سازمان ، پیچیدگی فرآیندها  ،  شیفت های کاری و محل های سایت سازمان مشخص می گردد معمولا  برای سازمان های کوچک با تعداد نفرات زیر 15 نفر یک نفر روز مورد ممیزی در نظر گرفته می شود .
در پایان ممیزی صدور گواهینامه و قبل از ترک محل توسط سرممیز ، نتیجه ممیزی صدور گواهینامه ایزو 9001 ، به اطلاع سازمان رسانده می شود  .

قدم پنجم : ثبت و صدور گواهینامه ایزو 9001

پس از توصیه سرممیز جهت صدور گواهینامه ایزو ، سازمان شما در شرکت گواهی دهنده ثبت شده و بلافاصله پس از آن گواهینامه انطباق با الزامات استاندارد ایزو 9001 صادر می گردد.

قدم ششم : ممیزی مستمر

بمنظور اطمینان از استقرار سیستم مدیریت کیفیت  ISO 9001 در سازمان ،  سیستم مدیریتی باید حداکثر سالانه توسط شرکت گواهی دهنده ایزو مورد ممیزی قرار گیرد بدین منظور سازمان باید نسبت به حفظ و نگهداری سیستم مدیریتی بصورت مستمر اقدام نماید.
برخی از سازمان ها جهت نگهداری سیستم مدیریت کیفیت ایزو از راهنمایی های مشاور نگهداری سیستم مدیریت استفاده می نمایند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فرآیند صدور گواهینامه ایزو 9001 و مشاوره نگهداری سیستم مدیریت با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید و یا درخواست خود را ایمیل کنید :
09123386349  – 02188090139

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.