فرآیند صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ توسط شرکت های ثبت کننده گواهی نامه یا مراکز صدور گواهینامه انجام می شود این مراکز به سازمان بین المللی متصل می باشند

فرآیند صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ در تمامی شرکت های گواهی دهنده یکسان می باشد .در این مقاله به فرآیند صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ در شش قدم تشریح شده است .

صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

قدم اول : آماده سازی

آماده سازی استقرار سیستم مدیریت کیفیت ایزو عموما از دو طریق توسط سازمان ها صورت می گیرد .

الف – توسط مشاور ایزو ۹۰۰۱

مشاور ایزو با توجه به تجارب پیاده سازی ایزو ۹۰۰۱ در سازمان های مختلف ، سیستم مدیریت کیفیت متناسب با سازمان شما را طرحریزی می نماید، قطعا استفاده از خدمات مشاوره ایزو ، زمان استقرار سیستم مدیریتی را کاهش می دهد.
انتخاب مشاور ایزو باید با معیارهای مناسبی توسط شما صورت گیرد .

ب- توسط کارکنان سازمان

در این صورت شما باید  از راهنماهای ایزو ۹۰۰۱  استفاده نموده وهمچنین در دوره های آموزشی کاربردی ایزو ۹۰۰۱ شرکت نمایید دوره های زیر جهت آماده سازی فرآیند صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ به شما پیشنهاد می گردد :
دوره آموزش ایزو ۹۰۰۱ کاربردی
دوره آموزش ممیزی داخلی ایزو ۹۰۰۱
در صورتی که مشاور ایزو شما را جهت در استقرار سیستم مدیریتی و دریافت گواهینامه ایزو آماده نماید دوره های آموزشی توسط مشاور برای شما برنامه ریزی و اجراء می گردد .
همچنین مقالات موجود در سایت مهندس پیام خرازیان به شما در پیاده سازی ایزو ۹۰۰۱ کمک می نماید.

ده قدم تا اخذ گواهینامه ایزو
نحوه پیاده سازی ایزو ۹۰۰۱
نحوه مستندسازی ایزو ۹۰۰۱
آشنایی با نحوه پیاده سازی ایزو در مراکز آموزش
استاندارد ISO 9001:2008
آشنایی با گواهینامه ایزو تقلبی

قدم دوم : درخواست صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

هنگامی که شما می خواهید ادعای خود جهت استقرار سیستم مدیریتی را اثبات نمایید و تمایل به صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ دارید . می بایستی از یک شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر که در ایران نمایندگی دارد درخواست نمایید.
شرکت های گواهی دهنده زیادی در ایران فعالیت می نمایند که بسیاری از این شرکت ها به مراجع بین المللی متصل نمی باشند وبرخی از مشتریان بدلیل عدم آگاهی در دام کلاهبرداران گرفتار شده و گواهینامه ایزو تقلبی دریافت می نمایند .
شرکت های گواهی دهنده معتبر دانش دقیقی نسبت به استاندارد های بین المللی داشته و شما را در این مسیر راهنمایی می نمایند همچنین در صورتی که از مشاور متخصص و با تجربه جهت استقرار سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ استفاده می نمایید مشاور شما را جهت انتخاب شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر و نحوه درخواست راهنمایی می نماید .
شما می توانید ، پیش ممیزی خارجی را درخواست نمایید این موضوع کاملا اختیاری می باشد

قدم سوم : پیش ممیزی خارجی ( به مرحله اول  Stage 1 گفته می شود  )
در این مرحله سر ممیز ، سیستم مدیریت کیفیت سازمان شما را درانطباق با الزامات ISO 9001  مورد بررسی قرار می دهد .در نهایت شما گزارش ممیزی شامل عدم انطباق ها و اقدامات لازم را دریافت می نمایید سپس شما با توجه به این ممیزی ،  زمان ممیزی صدور گواهینامه ایزو را تعیین می نمایید .

قدم چهارم : ممیزی صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ( به این مرحله Stage 2 گفته می شود )

هنگامی که شما آماده برای ممیزی رسمی می باشید سرممیز سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱  ، مطابق با الزامات ISO 9001 سازمان شما را بررسی می نماید . نفر روز ممیزی ، بستگی به اندازه سازمان ، پیچیدگی فرآیندها  ،  شیفت های کاری و محل های سایت سازمان مشخص می گردد معمولا  برای سازمان های کوچک با تعداد نفرات زیر ۱۵ نفر یک نفر روز مورد ممیزی در نظر گرفته می شود .
در پایان ممیزی صدور گواهینامه و قبل از ترک محل توسط سرممیز ، نتیجه ممیزی صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ، به اطلاع سازمان رسانده می شود  .

قدم پنجم : ثبت و صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

پس از توصیه سرممیز جهت صدور گواهینامه ایزو ، سازمان شما در شرکت گواهی دهنده ثبت شده و بلافاصله پس از آن گواهینامه انطباق با الزامات استاندارد ایزو ۹۰۰۱ صادر می گردد.

قدم ششم : ممیزی مستمر

بمنظور اطمینان از استقرار سیستم مدیریت کیفیت  ISO 9001 در سازمان ،  سیستم مدیریتی باید حداکثر سالانه توسط شرکت گواهی دهنده ایزو مورد ممیزی قرار گیرد بدین منظور سازمان باید نسبت به حفظ و نگهداری سیستم مدیریتی بصورت مستمر اقدام نماید.
برخی از سازمان ها جهت نگهداری سیستم مدیریت کیفیت ایزو از راهنمایی های مشاور نگهداری سیستم مدیریت استفاده می نمایند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فرآیند صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و مشاوره نگهداری سیستم مدیریت با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید و یا درخواست خود را ایمیل کنید :
۰۹۱۲۳۳۸۶۳۴۹  – ۰۲۱۸۸۰۹۰۱۳۹

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.