بهره وری چیست

بهره وری چیست

بهره وری تعاریف مختلفی دارد که در این مقاله تعاریف مختلف بهره وری گردآوری و ارائه شده است

بهبود بهره‌ وری موضوعی که از ابتدای تاریخ بشر و در کلیه نظام‌های سیاسی و اقتصادی مطرح بوده‌است. اما تحقیق در مورد چگونگی افزایش بهره‌وری بطور سیستماتیک و در چهارچوب مباحث علمی تحلیلی از حدود ۲۰۰ سال پیش به این طرف بطور جدی مورد توجه اندیشمندان قرار گرفته ‌است.

واژه « بهره‌ وری» نخستین بار بوسیله ریاضیدان و اقتصادان فرانسوی کنه بکار برده‌ شد. «کنه» با طرح جدول اقتصادی، اقتدار هر دولتی را منوط به افزایش بهره‌وری دربخش کشاورزی می‌دانست.

تلاش برای بهبود و استفاده مؤثر و کارآمد از منابع گوناگون چون نیروی کار، سرمایه، مواد، انرژی و اطلاعات، هدف تمامی مدیران سازمان‌های اقتصادی و واحدهای تولیدی صنعتی و مؤسسات خدماتی است.
مشارکت کارکنان در امور و تلاش‌های هوشیارانه و آگاهانه آنان همراه با انضباط‌کاری می‌تواند بر میزان بهره‌وری و بهبود بهره‌وری تأثیر گذارد.

بهره‌وری چیست

بهره‌وری

کلمه بهره‌ وری مربوط به خروجی( کالاهاوخدمات تولید شده) در رابطه با مقدار منابع یا ورودی‌های مورد استفاده برای تولید آن‌ها است.

برخی از نمونه‌های ورودی عبارتند از نیروی کار، مواد، ماشین آلات و انرژی است. بهره‌وری اساسا مربوط به چگونگی تولید کالاها و خدمات کارآمد و ارزش ایجاد شده توسط فرآیند تولید است.

به عبارت دیگر اگر محصولی با کمترین هزینه ممکن با کیفیت بالا ساخته شده و در بازار با قیمت مناسب قابل فروش باشد پس سطح بهره‌وری آن بالا در نظر گرفته شده است.

مفهوم بهره‌وری اغلب با این معادله ساده بیان می‌شود:

بهره‌وری = خروجی/ ورودی

بهره‌وری همچنین می‌تواند به عنوان مجموع کارایی و اثربخشی تعریف شود:

بهره‌وری = کارایی + اثربخشی

تعاریف بهره‌وری

تعریف دایره المعارف

بهره‌وری عبارت‌است از نسبت تولید به آنچه که برای تولید استفاده می‌شود .

مرکزبهره‌وری ژاپنی

به حداکثررساندن استفاده از منابع، نیروی انسانی، تسهیلات وغیره بطریق علمی و کاهش هزینه‌های تولید گسترش بازار، افزایش اشتغال، کوشش برای افزایش دستمزد واقعی و معیارهای زندگی به نحوی که سود، مزد و منافع مدیریت و مصرف کنندگان در آن باشد .

آژانس بهره‌وری اروپا

درجه یا میزان استفاده موثر از هریک از عوامل تولید

سازمان ملی بهره‌وری ایران

بهره‌وری یک معیار اندازه‌گیری است، نسبت خروجی‌ها به ورودی ها را می‌سنجد. بهره‌وری یک فرهنگ یک تلاش عقلانی به کار و زندگی است که هدف آن هوشمند کردن فعالیت‌ها برای دستیابی به زندگی بهتر و متعالی‌تر است.

سازمان بین‌المللی کار ( ILO )

بهره‌وری عبارتست از روابط بین ستاده حاصل از یک سیستم تولیدی به داده‌های بکار رفته به‌منظور تولید آن ستاده.

این مقاله توسط مهندس پیام خرازیان گردآوری شده است .

منبع :

apo-tokyo.org

https://www.npo.gov.ir/

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.