آمادگی ارزیابی تعالی سازمانی

آمادگی ارزیابی تعالی سازمانی به منظور حضور در فرآیند جوایز تعالی سازمانی ( جوایز تعالی مختلف ) از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد بدین منظور سازمان‌ها باید قبل از حضور ارزیابان ، آمادگی لازم را کسب نمایند .
متاسفانه برخی از مدیران سازمان ها ، فقط اظهارنامه تعالی سازمانی  را مهم می‌دانند و تمامی تلاش خود را برای تدوین اظهارنامه ایده‌آل و غیر واقعی با وضعیت موجود سازمان خود بکار می‌گیرند . مثلا سازمانی که به تازگی از سیستم‌ها و مدل‌های مدیریتی استفاده نموده در قسمت نتایج اظهارنامه خود برای هر سال هدف گذاری ایجاد نموده است .

آمادگی ارزیابی تعالی سازمانی

این مطلب با توجه به تجارب تیم ارزیابی مهندس پیام خرازیان تهیه شده و به برخی از موضوعات مهم جهت آمادگی ارزیابی تعالی سازمانی قبل از ارزیابی ( سایت ویزیت ) اشاره شده است.

فرآیند خودارزیابی تعالی سازمانی

انجام  خودارزیابی تعالی سازمانی به یکی از روش‌های خودارزیابی تا قبل از حضور ارزیابان ضرورت دارد بدین منظور باید شواهد اجرای فرآیند خودارزیابی بشرح زیر آماده و در دسترس باشد .

 • سوابق برگزاری  دوره‌های آموزشی خودارزیابی
 • سوابق  صورتجلسات و فرم های تکمیل شده خودارزیابی
 • گزارش خودارزیابی Feedback Report
 • لیست پروژه‌های بهبود
 • الویت‌بندی پروژه های بهبود
 • برنامه ریزی پروژه های بهبود
 • سوابق اجرای پروژه‌های بهبود در سالی که ارزیابی می‌شوید

فرهنگ سازی تعالی سازمانی

مفاهیم و معیارهای مدل تعالی سازمانی باید توسط کارکنان درک شود همچنین کارکنان باید در مسیر سرآمدی سازمان مشارکت نمایند بدین منظور سازمان  می‌توانند شواهدی دال بر اطلاع‌رسانی مفاهیم تعالی سازمانی  و جلسات برگزار شده با کارکنان را در روز ارزیابی ارائه نماید .

درک رهبران سازمان از تعالی سازمانی

رهبران سازمان باید در فرآیند خودارزیابی تعالی ، تدوین اظهار نامه تعالی مشارکت نمایند در روز ارزیابی ، ارزیابان با طرح سوالاتی از درک رهبران سازمان و میزان مشارکت آنها در مسیر تعالی مطلع می‌شوند .

علاوه بر موضوعات فوق ، به‌منظور آمادگی ارزیابی تعالی سازمانی باید سوابق مرتبط با فعالیت‌های انجام شده ، بصورت مناسب طبقه‌بندی شده تا در زمان ممیزی در کمترین زمان به ارزیابان ارائه شود .

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه شده است .
انتشار این مطلب با ذکر نام نویسنده  و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می باشد .

3 پاسخ
 1. آقازاده
  آقازاده گفته:

  آمادگی ارزیابی تعالی سازمانی رو خیلی مختصر و مفید توضیح دادید از مطلب بسیار مفید متشکرم

 2. فرزاد
  فرزاد گفته:

  سلام.وقتتون بخیر.اول اینکه توضیحاتتون عالی بود. و دوم اینکه من خیلی وقته بدنبال مطالبی در مورد ارزیابی آمادگی برای ارزیابی‌های جایزه ملی تعالی هستم که توسط آنها روی طراحی الگو برای ارزیابی آمادگی در این مبحث برای پایان نامه هستم ولی هیچ کجا مطلبی پیدا نمیکنم.شما میتونید کمکم کنید؟

 3. پیام خرازیان
  پیام خرازیان گفته:

  سلام
  به منظور ارزیابی آمادگی سازمان جهت به‌کارگیری مدل‌های سرآمدی، می‌تونید از مدل‌های ارزیابی سطح بلوغ سطح سازمانی یا فرایندها استفاده نمائید.
  موفق باشید

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.