مشاور ایزو 9001 شویم

چگونه مشاور ایزو 9001 شویم

مشاور ایزو 9001 ، به سازمان‌های کمک می‌نماید تا بتواند سیستم مدیریتی خود را بر اساس استاندارد بین‌المللی ایزو9001 طرح‌ریزی و اجرا نمایند.
بسیاری از افرادی که در یک یا دو سازمان به‌عنوان تضمین کیفیت فعالیت نموده با به دست آوردن فرم ها و مستندات آن سازمان ، احساس می‌کنند می‌توانند به‌عنوان مشاوره ایزو 9001 فعالیت نمایند و خود را به‌عنوان مشاور ایزو 9001 معرفی می‌نمایند.

بسیاری از افراد از طریق ایمیل درخواست راهنمایی جهت شغل مشاور ایزو 9010 و ممیز ایزو می‌نمایند در این مطلب سعی شده است قابلیت‌های موردنیاز مشاور ایزو 9001 و اینکه برای مشاور ایزو 9001 شدن چه گام‌هایی را باید طی نمود تشریح شود.
فقط با داشتن مستندات چند سازمان ، نمی‌توان مشاور ایزو 9001 شوید.
متأسفانه در حال حاضر اکثر مشاورین ایزو نما ، با داشتن چندین فایل از مستندات سازمان‌هایی که ایزو 9001 در آن‌ها پیاده‌سازی شده است خود را به‌عنوان مشاور ایزو معرفی می‌نمایند.

چگونه مشاور ایزو 9001 شویم

به‌کارگیری تمامی موضوعات زیر در کنار یکدیگر ، می‌تواند شما را دررسیدن به هدف خود ” مشاور ایزو 9001 ” شدن نزدیک نماید.
-آموزش
مشاور ایزو 9010 باید حداقل با دوره آموزش مبانی ، مستندسازی و تشریح الزامات ایزو 9001 و دوره ممیزی داخلی ایزو 9001 ، فنون مذاکره و کارتیمی آشنا باشد .
طی نمودن دوره سر ممیزی ایزو 9001 جهت مشاور شدن درزمینهٔ استاندارد ایزو 9001 الزامی نیست .
-مهارت‌های ارتباطی
با توجه به اینکه مشاور ایزو 9001 ، در فاز مستندسازی سیستم مدیریتی ، بیشترین زمان خود را صرف جلسه با مسئولین فرآیند و مصاحبه با آن‌ها می‌نماید. لذا مهارت‌های ارتباطی شخص مشاور ایزو ، نقش مهمی ایفا می‌نماید.
مطالعه درزمینهٔ فنون ارتباطی و اصول و فنون مذاکره می‌تواند به شما در این حوزه کمک نماید.
تجربه مشاور ایزو
تنها کسانی متوانند در شغل مشاوره ایزو ، موفق باشند که تجربه در مراحل پیاده‌سازی ایزو 9010 در سازمان‌های مختلف را داشته باشند . ازآنجا مستندات هر سازمان مختص به آن سازمان می‌باشد تجربه می‌تواند در طراحی مستندات سیستم مدیریتی متناسب با سازمان کمک فراوانی نماید.
درواقع مشاور ایزو 9001 باید یک لباسی (سیستمی ) متناسب با اندازه سازمان طراحی نمایند فرم ها ، روش‌های اجرایی و دستورالعمل‌ها بر اساس استاندارد ISO 9001:2015 و متناسب با فرآیندهای آن سازمان تنها از طریق تجربه در پیاده‌سازی میسر خواهد بود.
هرچقدر تجربه شخص مشاوره ایزو 9001 در سازمان‌های مختلف بیشتر باشد قطعاً بهتر می‌تواند مستنداتی متناسب با اندازه و پیچیدگی فرایندها طراحی نماید.
مثلاً افرادی که تنها در چند شرکت تولیدی درزمینهٔ سیستم مدیریت کیفیت کارکرده‌اند ، نمی‌توانند در یک شرکت خدماتی مستنداتی را متناسب با آن سازمان طراحی نمایند. درک آن‌ها از محصول نامنطبق ، کنترل کیفیت و … مخصوص فرآیندهای تولیدی می‌باشد.
دانش و تخصص فرد
درصورتی‌که فرد مشاور ایزو 9001 در صنعت مربوطه دارای مطالعه و شناخت باشد نقش مهمی را در استقرار سیستم مدیریت کیفیت در سازمان مدنظر خواهد داشت.
مشاور ایزو 9001 نیاز به تحصیلات در رشته خاصی ندارد و همه افراد با هر رشته و تخصصی می‌توانند در این حوزه وارد شوند.البته باید در حوزه استاندارد مدنظر و کاربردان ، دانش خود را افزایش داده و تفکر سیستمی داشته باشند
در حال حاضر بسیاری از افراد از رشته‌های مهندسی مکانیک ، متالوژی ، آمار و… در این حوزه مشغول به فعالیت می‌باشند.
تفکر سیستمی
با توجه به اینکه سازمان از فرآیندهای مختلف تشکیل‌شده است نگاه سیستمی می‌تواند نقش مهمی در طراحی مستندات سازمان ایفا نماید.

برای ورود به بازار مشاوره ایزو ، بهتر است به یکی از دو طریق زیر شروع کنیم :
-درصورتی‌که تجربه کاری ندارید یا با استاندارد آشنا نیستید ،از طریق همکاری با یک شرکت مشاوره ایزو ، بدین‌صورت که در یک شرکت مشاوره ایزو معتبر به‌عنوان کارآموز وارد شویم و سپس در کنار مدیر پروژه باتجربه مراحل استقرار ایزو را فرابگیریم.
– درصورتی‌که تجربه پیاده‌سازی استاندارد ایزو 9001 را در چند سازمان دارید ، به استاندارد مسلط شوید و با بهبود قابلیت‌های اشاره‌شده در بالا ، توانایی خود را جهت ورود به فعالیت مشاوره ایزو افزایش دهید.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه‌شده است .
انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *