انتخاب مشاور ایزو

برای اخذ گواهینامه ایزو بسیاری از سازمان ها از خدمات مشاور ایزو استفاده می نمایند مشاور ایزو نقش بسیارمهمی در استقرار سیستم مدیریتی سازمان شما و در نهایت اخذ گواهینامه ایزو در سازمان شما دارد .جهت انتخاب بهترین مشاور ایزو به اطلاعات زیادی جهت تصمیم گیری نیاز دارید .
در این مطلب سعی شده ، پیام خرازیان با توجه به تجارب در مشاوره ایزو ، اجرای سیستم های مدیریتی و ممیزی ایزو ‌ شما را در خصوص انتخاب مشاور ایزو راهنمایی نماید.

این سوال مهمی می باشد که چگونه مشاور ایزو می تواند در سازمان شما جهت دستیابی به اهداف برای شما ارزش افزوده ایجاد نماید . حتما تا کنون شنیدید که اشخاصی  غیر متخصص و کلاه بردار به اصطلاح مشاور ایزو ،  با مطرح نمودن برخی  از لغات استاندارد ایزو (  بدون درک از اهمیت آنها )، با در دست داشتن یک  پکیج مدارک ایزو ،‌ رویکرد”  یک کلاه مناسب برای همه “‌ One Hat Fits All ”  و Cut-Copy-Past   را مد نظر قرارمی دهند و مدارک سیستم مدیریتی سایر شرکت ها را به شما تحمیل می نماید .
این افراد دانش کافی برای پیاده سازی سیستم مدیریت اثربخش نداشته و با تعدادی شرکت های گواهی دهنده  گمنام و ناشناخته همکاری می نمایند و این شرکت های گواهی دهنده  ناشناخته ،  بدون پیاده سازی سیستم مدیریت ،  گواهی ایزو را برای سازمان شما صادر می نمایند.
بسیاری از سازمان هایی که از این افراد غیر متحصص استفاده می نمایند با از دست دادن وقت با ارزش ، ‌پول ،‌ منابع ،‌ نتایج ملموسی از بهبود  مستمر فرآیند های سیستم مدیریتی و ‌افزایش بهره وری را مشاهده نمی نمایند.سیستم مدیریتی این سازمان ها پس از اخذ ایزو کاملا رها می گردد .

چگونه مشاور ایزو را انتخاب نماییم ؟

تجربه و توانایی مشاور ایزو د رپیاده سازی ایزو ، اولین چیزی که برای انتخاب مشاور ایزو مد نظر قرار می گیرد  بعد از تجربه و توانایی در شرح خدمات ایزو به سازمان ،‌ مورد توجه قرار می گیرد
شما باید مشاوری را انتخاب کنید که به شما اطمینان دهد که ایزو و سیستم مدیریتی را در زمان توافقی با شما بموقع ، ‌متناسب با فعالیت های سازمان شما و بصورت اثربخش در سازمان شما استقرار نماید .
مشاور ایزو ،‌ در چندین گام مشخص ، اقدام به پیاده سازی ایزو و استقرار‌سیستم مدیریتی در سازمان شما می نماید .زمان پیاده سازی ایزو با توجه به اندازه سازمان  ،‌صلاحیت کارکنان و پیچیدگی فرآیندها می تواند مشخص گردد.

برخی از مهمترین معیارهای انتخاب مشاور ایزو در زیر آمده است :

1- بررسی سوابق مشاور ایزو

قبل از انتخاب مشاور ، سوابق مشاور خود را بررسی کنید و در صورت نیاز شواهد پیاده سازی موفقیت ایزو را از مشتریان قبلی مشاور بررسی نمایید .

2- آیا مشاور ایزو توانایی بر آورد سازی الزامات شما را دارد ؟

بررسی رضایتمندی خودتان از تجارب مشاور و الزاماتی که مد نظر شما برای انتخاب مشاور ایزو می باشد

3-  بررسی رویکرد مشاوره

حصول اطمینان از اینکه رویکرد مشاور ایزو متناسب با فرهنگ سازمان شما باشد و ارتباط مشاوردر طی ارائه خدمات مشاوره ایزو باید چهارچوبی برای مشارکت در کسب و کار شما باشد .
مثلا در سازمانی با اندازه بزرگ ، ‌رویکرد مشارکت سطوح مختلف مدیریت بصورت تیم های مختلف می تواند در استقرار اثربخشی سیستم مدیریت موثر باشد .
رویکرد برخی از مشاوران ایزو وابستگی کارکنان به مشاور می باشد به طوری که سیستم مدیریتی کامل در سازمان استقرار نیافته و شما پس از اخذ گواهینامه ایزو نیز نیاز به مشارو خواهید داشت .
مشاور خوب ، ‌در طی ارائه خدمات سیستم مدیریتی را کارکنان سازمان را آموزش داده و بر اجرای سیستم مدیریتی نظارت می نماید

4- حضور منظم مشاور ایزو

مشاوری را انتخاب کنید که در محل شما جهت استقرار ایزو و آموزش مطابق قرارداد بصورت منظم حضور داشته باشد و برای سازمان شما زمان بگذارد .
متاسفانه بسیاری از مشاوران قبل از انعقاد قرارداد ادعای حضور منظم در محل کارفرما در طی پرو‍ژه را دارند ولی پس از عقد قرارداد حضور مشاور بصورت نامنظم در سازمان می باشد .

5- برنامه ریزی دقیق

مشاوری را انتخاب کنید که برنامه زمان بندی واقعبینانه  ارائه نموده و مسئولیت های  خود را در طی فرآیند استقرار ایزو در سازمان شما کامل تشریح نماید .

تیم مشاور ایزو مهندس پیام خرازیان با تجریه بسیار زیاد در پیاده سازی سیستم های مدیریتی در سازمان های مختلف می تواند به شما در شناسایی فرصت های بهبود کلیدی در پیاده سازی ایزو 9001 کمک کند.
جهت در خواست مشاوره ایزو با شماره تماس زیر تماس بگیرید :
09123386349

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.