استاندارد ایزو آموزش

استاندارد ایزو آموزش

استاندارد ایزو آموزش به مراکز آموزشی یا واحد آموزش سازمان ها کمک می نماید تا بتوانند کیفیت خدمات آموزشی به فراگیران خود را افزایش دهند. جدیدترین استاندارد ایزو آموزش ، استاندارد ایزو 21001 و استاندارد ایزو 29993 جایگزین استانداردهای قبلی ایزو در آموزش سازمان ها شده است در ادامه هر یک از استانداردهای ایزو حوزه آموزش تشریح شده است.

انواع استاندارد ایزو آموزش

استاندارد ایزو 21001

استاندارد ایزو 21001 بر اساس ساختار جدید استانداردهای مدیریتی (ساختار سطح بالا) در سال 2018 تدوین شده است این استاندارد راهنمای به کارگیری سیستم مدیریت کیفیت در آموزش سازمان ها می باشد ایزو 21001 موضوعات مرتبط با موسسات آموزشی را شامل می شود این استاندارد دستورات کاربردی جهت پیاده سازی را مشخص می نماید.

این استاندارد رضایتمندی فراگیران آموزشی و سایر استفاده کنندگان را دنبال می نماید الزامات استاندارد ISO 21001 عمومی است و در هر نوع سازمان با هر اندازه ای برای حمایت از توسعه شایستگی با تعلیم ، یادگیری یا تحقیق کاربرد دارد.

استاندارد ایزو 21001  علاوه بر اجرای آن در مراکز آموزشی ، می تواند در سازمان های بزرگی که فرآیند اصلی آن ها آموزش نیست در واحد آموزش به کار گرفته شود.

استاندارد ایزو 29993

استاندارد ISO 29993 در سال 2017 منتشر شده و یک استاندارد خدمات است که حداقل الزامات برای خدمات یادگیری رسمی آموزش بیرونی را مشخص نموده است.این استاندارد جهت ترویج درک و آگاهی فراگیران / حامیان در خصوص کیفیت،توالی و خروجی های خدمات یادگیری رسمی آموزش بیرونی می باشد.

هدف استاندارد ایزو 29993 ،کمک به تحویل خدمات فراهم کننده های خدمات یادگیری و برآورده سازی نیازهای مخاطبان یا حامیان می باشد

استاندارد ایزو 29990

استاندارد ISO 29990 در سال 2010 منتشر شده و بر یادگیری آموزشی تمرکز دارد و در مراکز آموزشی یا واحد آموزش سازمان به کار گرفته می شود این استاندارد به مراکز و اشخاصی که ارائه کننده این خدمات کمک می نماید تا بتوانند توانمندی های خود را توسعه داده و در سطح مطلوبی انتظارات مخاطبان خود را برآورده نمایند.

استادارد ایزو 10015

آخرین ویرایش استاندارد ایزو 10015در سال 1999 منتشر شده و شامل راهنمایی های ایجاد ، استقرار ، نگهداری، بهبود راهبردهای سیستم های آموزشی می باشد این استاندارد بطور خاص جهت برآورده سازی نیازهای آموزشی طراحی شده است .
سازمان‌هایی که سیستم مدیریت کیفیت خود را بر اساس استاندارد ISO 9001 استقرار نموده اند به تاثیر این استاندارد را در ارتقاء فرآیند آموزش سازمان و سامان بخشی آن آگاه می باشند و به دنبال استقرار خطوط راهنمای استاندارد ایزو 10015 می باشند.

استاندارد IWA2:2007

استاندارد IWA2 به مراکز آموزشی جهت برقراری ارتباط میان مفاهیم مطرح شده در استاندارد مدیریت کیفیت ایزو 9001 و فرایندهای جاری سازمان های آموزشی در طراحی و استقرار یک سیستم مدیریت کیفیت اثربخش کمک زیادی می نماید.

استانداردهای مدیریتی آموزش با توجه به تغییرات استانداردهای مدیریتی توسط سازمان ایزو منتشر شده است ، مراکز آموزشی یا واحدهای آموزشی سازمان های می توانند استانداردهای ایزو آموزش شامل استاندارد ایزو 21001 ویرایش 2018 و استاندارد ایزو 29993 ویرایش 2017 ا را استقرار نمایند.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه‌شده است .
انتشار مطلب با ذکر نام مهندس پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع است

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.