ایزو چیست ؟

سازمان ایزو ISO در سال 1946 ، زمان ملاقات نمایندگان 25 کشور در موسسه مهندسین عمران در لندن ،  شروع به کار نمود بمنظور تسهیل هماهنگی بین‌المللی و وحدت استانداردهای صنعتی تصمیم به ایجاد یک سازمان بین‌المللی گرفته شد . در فوریه 1947 سازمان جدید  ISO  ، رسما فعالیت‌های خود را با 67 کمیته فنی،  جهت تدوین و انتشار استانداردهای بین‌المللی شروع نمود .

ایزو چیست ؟

سازمان ISO ، یک سازمان غیرانتفاعی و مستقل و بزرگترین مرکز داوطلبانه استانداردهای بین‌المللی جهان است .

اعضای سازمان ISO ، مراکز استانداردهای ملی کشورها بوده که در حال حاضر 164 کشور در جهان عضو سازمان ایزو می باشند و 785 کمیته فنی و زیر کمیته در سازمان ایزو فعالیت می‌نماید .دبیرخانه مرکزی ایزو در ژنو سوئیس قرار گرفته و در این دبیرخانه بیش از 135 نفر به‌صورت تمام‌وقت فعالیت می‌نماید .

دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی، از سال 1392 رسما به صورت دفتری مستقل در زیرمجموعه معاونت تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران، فعالیت‌های خود را آغاز نموده است و از طریق سازمان ملی استاندارد ایران  ISIRI در کمیته‌های ایزو عضو فعالیت می‌نماید.

استاندارد های بین‌المللی برای همه جا کاربرد دارد . بمنظور اطمینان از ایمنی ، کیفیت و کارایی  در تجارت جهانی ،  ویژگی های کلاس جهانی محصولات ، خدمات و سیستم در استانداردهای ایزو توسط کمیته‌های ایزو مشخص شده است .

تاکنون سازمان ایزو بیش از 23202 استاندارد بین‌المللی را در خصوص موضوعات مختلف منتشر نموده است  استانداردها تقریبا تمامی صنایع ، از فناوری ، ایمنی غذایی ، کشاورزی و بهداشت و درمان را در بر می‌گیرد .

استاندارد های بین‌المللی ISO برای هر کسی در هر جایی تاثیر می‌گذارد .

ISO International Standards impact everyone, everywhere

استاندارد سری ISO 9001  ، یکی از محبوب ترین  استانداردهای ISO بوده ، که جنبه های مختلف کیفیت را بررسی می‌نماید استاندارد ایزو 9001 ، الزامات سیستم مدیریت کیفیت است که توسط کمیته ISO /TC 176/SC 2 بررسی و استاندارد بین‌المللی شده است این استاندارد راهنمایی برای سازمان‌هایی است که می خواهند اطمینان حاصل نمایند که محصولات و خدمات خود به طور مداوم نیازهای مشتری در ارتباط با کیفیت را بهبود می‌دهد.

استاندارد در خانواده ISO 9000 عبارتند از:

  • ISO 9001: 2015 – مجموعه از الزامات سیستم مدیریت کیفیت
  • ISO 9000: 2015 – مفاهیم و واژگان سیستم مدیریت کیفیت
  • ISO 9004: 2018 – چگونگی بهبودسیستم مدیریت کیفیت کارآمد تر و موثر در سازمان‌ها
  • ISO 19011: 2018 – راهنمایی در ممیزی های داخلی و خارجی سیستم‌های مدیریت کیفیت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره ISO 9001 بر روی مشاوره ایزو کلیک نمایید.

منبع:

www.iso.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .