واژگان ISO 9001:2015

در حال حاضر پیش نویس ISO 9001:2015 منتشر شده و سپتامبر ۲۰۱۵ استاندارد ایزو ویرایش جدید منتشر می شود در بزرگترین تغییرات بصری الزامات استاندارد جدید ، بر روی کلمات خاص می باشد که بدین منظور مهمترین واژگان جدید استاندارد ISO 9001:2015 در زیر مطلب آمده  است .

برخی از تغییراتی که مربوط به مفاهیم خاص ساختار جدید استاندارد ISO 9001:2015 شامل اطلاعات مستند شده به جای مدارک و سوابق و واژه هایی نظیر ” نظام نامه کیفیت ” و نماینده مدیریت حذف گردید .
همچنین بجای تامین کننده از ارائه دهنده خارجی ” External Provider  ” و جایگزین استثنائات از کاربرد ” Applicability ” استفاده می شود .

نماینده مدیریت : کلمه نماینده مدیریت حذف شده و تعیین  مسئولیت ها و اختیارات در بند ۵.۳ ” نقش سازمانی ، مسئولیت ها و اختیارات کارکنان  ” مشخص شده است در تمامی الزامات نقش نماینده مدیریت ، با تغییرات جریی از الزاماتISO 9001:2008   لحاظ شده است.

نظامنامه کیفیت :  الزام ” نظامنامه کیفیت ”  استاندارد ISO 9001:2008 در بند ۴.۳  ” تعیین دامنه کاربرد سیستم مدیریت کیفیت ”  و بند ۴.۴ ”  سیستم مدیریت کیفیت  و فرآیند های آن ”  لحاظ شده است .
اطلاعات نظامنامه کیفیت باید بعنوان اطلاعات مستند شده ، نگهداری گردد  در ویرایش جدید ISO 9001 ، کلمه نظامنامه کیفیت حذف شده و بجای آن دامنه استقرار سیستم مدیریت کیفیت ، بصورت دامنه محصولی و محل های جغرافیایی تحویل محصول را  بصورت اطلاعات مستند شده ارائه می نمایند .

اطلاعات مستند شده : این الزام در بند ۷.۵ استاندارد ISO 9001:2015 شامل کنترل مدارک و کنترل سوابق در ISO 9001:2008 می باشد  از انجا که تغییرات قابل توجهی در چگونگی کنترل اطلاعات مستند شده صورت گرفته و تشخیص تفاوت بین مدرک سوابق دشوارتر شده است.
عبارت “نگهداری اطلاعات مستندشده maintain documented information
” تاکید بر واژه ” مدرک ” و عبارت ” باقی ماندن  اطلاعات مستند شده retain documented information ”  تاکید بر ” سابقه ” دارد .

کاربرد : در استاندارد ISO 9001: 2008، سازمان می تواند الزاماتی که  بر توانایی یک سازمان  در فراهم آوری محصول و خدمات تاثیر نمی گذارد را استثناء نماید  در پیش نویس استاندراد ISO 9001:2015 ، یک سازمان می تواند هر گونه تصمیماتی که مرتبط با سیستم مدیریت کیفیت نمی باشد را بصورت استثناء بیان نموده و از دامنه سیستم مدیریت کیفیت خارج نماید ( بند ۴.۳ استاندارد ویرایش جدید ) هر گونه استثنائات باید صرفا در بند ۷-۴-۱ و ۸ استاندارد محدود شده و نباید روی توانمندی سازمان یا پاسخگویی سازمان در جهت تامین و تضمین انطباق محصول یا خدمات و رضایتمندی مشتری اثر بگذارد .

عملکرد : نتایج قابل اندازه گیری ، عملکرد می تواند یافته های کمی و یا کیفی می باشد عملکرد می تواند در ارتباط با مدیریت  فعالیت ها ، فرآیند ها ، محصولات ( شامل خدمات ) و سیستم و سازمان باشد .

پایش : تعیین وضعیت یک سیستم ، یک فرآیند یا یک فعالیت از طریق کنترل کردن ، نظارت و یا مشاهدات می باشد .

بسیاری از کاربران ایزو ۹۰۰۱ ،  تغییر اصطلاحات ایزو ۹۰۰۱ را  بعنوان تغییر الزامات یاد می کنند تغییر اصطلاحات بسادگی کمترین دیدگاه استاندارد ISO 9001:2015 را ارائه می نماید

کاربران ایزو ۹۰۰۱ ، برای شروع انتقال سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2008 به ویرایش جدید ISO 9001:2015 و Gap Analysis  اولیه سازمان بر مبنای الزامات ISO 9001:2015 ، علاوه بر لغات فوق باید به الزامات ISO 9001:2015 توجه نمایند .

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان گردآوری شده است .

انتشار این مطلب با ذکر نام نویسنده  و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می باشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.