برنامه ریزی منابع سازمانی ERP

برنامه ریزی منابع سازمانی ERP ، یک پکیج نرم افزاری فرآیندگرا ، استاندارد ، یکپارچه ، قابل تنظیم و ماژولار می باشد ERP بر مبنای Best practice طراحی و تولید شده است.

سالیان متمادی برنامه های کاربردی مورد استفاده در سیستمهای اطلاعاتی بصورت مجزا (functional)ارائه می شد و هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشتند. چنین نرم افزارهایی مورد توجه و علاقه شرکتهای کوچک بود و براحتی نیازهای خود را توسط این برنامه های کاربردی (application) برآورده میکردند. اما پس از مدتی با گذشت زمان و با شروع فرایند مهندسی مجدد فرایندها در سازمانها ، نیاز به انواع مختلف سیستمهای اطلاعاتی احساس شد و تولید سیستمهای اطلاعاتی یکپارچه که بتواند نرم افزارهای حوزه های مختلف از جمله حسابداری ، تولید ، فروش ، انبار و … را بصورت منسجم و همراه هم بکار گیرد آغاز شد . برای تولید چنین نرم افزاریهایی ، ارائه رویکرد های جدید از جمله معماری مبتنی بر client /server و همینطور نرم افزارهای یکپارچه ضروری دانسته شد.
در سال ۱۹۹۲ساختار یک سیستم اطلاعاتی یکپارچه توسط دو نفر به نامهای Yakhou و Rahali توسعه یافت . در این ساختار ، به اشتراک گذاری داده ها بین کاربران این امکان را ایجاد میکرد تا به سادگی و بسرعت داده های مورد نیاز واحدهای دیگر را در اختیارشان قرار دهند و همچنین مدیران بخشهای دیگر نیز قادر بودند بصورت یک سیستم جامع و یکپارچه با یکدیگر در ارتباط باشند و گزارشات مورد نیاز خود را از یک سیستم واحد استخراج نمایند.
برنامه ریزی منابع سازمانی ERP ، نظم و یکپارچگی را با کمترین دخالت کاربر و با سرعت و دقت بالا در سازمان حاکم می کند و در سطح بلوغ یافته امکان تحلیل و پیش بینی وضعیت عملکرد سازمان در سناریوهای مختلف را برای مدیران امکان پذیر می کند.

تعریف برنامه ریزی منابع سازمانی ERP

ERP یک بسته نرم افزاری استاندارد مشتمل بر چندین ماژول مرتبط و یکپارچه است که کلیه فرآیند های تجاری یک سازمان را اعم از تولید، منابع انسانی، مالی، بازاریابی و فروش و… پشتیبانی می نماید و منجربه یکپارچگی وظایف(Functions) در سازمان می شود.
ERP یک راه حل سیستمی مبتنی بر فناوری اطلاعات است که منابع سازمان را توسط یک سیستم به هم پیوسته به سرعت و بادقت و کیفیت بالا در کنترل مدیران سطوح مختلف سازمان قرار می دهد تا بطور مناسب فرآیند برنامه ریزی و عملیات سازمان را مدیریت نماید.
ERP یک بسته نرم افزاری تجاری است که هدف آن یکپارچگی اطلاعات و جریان اطلاعات بین تمامی بخشهای سازمان از جمله مالی، حسابداری، منابع انسانی، زنجیر عرضه و مدیریت مشتریان است.
در حال حاضر بسیاری از سازمان های پیشرو در ایران از نرم افزارهای برنامه ریزی منابع سازمانی ERP استفاده می نمایند .

مهمترین مزایای بکارگیری برنامه ریزی منابع سازمانی ERP

یکپارچه سازی اطلاعات : برنامه مدیریت منابع سازمانی ERP ، به سازمان کمک می کند که اطلاعات مورد نظر را بصورت جامع و کامل از یک سیستم بدست آورد .
یکپارچگی اطلاعات در مورد نیازهای مشتریان : ERP به سازمان کمک می‌نماید، سفارش‌ها و نیازهای مشتریان از زمان دریافت سفارش یا اعلام نیاز یا مراجعه ، دریافت مواد اولیه از تأمین‌کنندگان کالا برای تولید آن سفارش تا تحویل کالای تولیدشده به مشتری و دریافت وجه آن به‌طور یکپارچه در یک سیستم نگهداری شود و به‌این‌ترتیب سازمان‌ها می‌توانند به‌راحتی سفارش‌ها را ردیابی کنند و بین بخش‌های مختلف سازمان هماهنگی لازم را ایجاد نمایند .
استانداردسازی و سرعت بخشیدن به فرآیند اصلی : سیستم‌هایERP با استانداردسازی فرایندها استفاده از یک سیستم کامپیوتری منسجم باعث صرفه‌جویی در زمان و افزایش بهره‌وری می‌شود
استانداردسازی اطلاعات منجر به‌صرفه جویی در زمان و جلوگیری از دوباره‌کاری در سازمان می‌شود

مدت‌زمان موردنیاز جهت اجرای برنامه ERP
مدت‌زمان استقرار برنامه ریزی منابع سازمانی ERP در سازمان‌ها به عوامل متعدد بستگی دارد مهم‌ترین عوامل شامل :
حجم سازمان
پیچیدگی فرآیندها
درجه بلوغ سازمان از جهت فرهنگی برای پذیرش سیستم‌های فرآیند گرا و یکپارچه
درجه حمایت مدیریت ارشد
صحت اطلاعات و داده‌ها
تسلط گروه استقرار دهنده

استقرار برنامه ریزی منابع سازمانی ERP ، بین ۸ ماه تا ۲۰ ما زمان می‌برد و هر چه شرایط استقرار ERPبیشتر فراهم باشد زمان کمتری خواهد برد.
پس از استقرار کامل ERP نمی‌توان بلافاصله شاهد اثرات مثبت آن در سازمان بود و دستیابی به اثرات مطلوب ERP حداقل ۲۴ تا ۳۶ ماه زمان نیاز دارد.

ریسک پروژه برنامه ریزی منابع سازمانی ERP

پیاده‌سازی ERP در سازمان‌ها، همراه با مخاطراتی است که در صورت عدم توجه و کنترل می‌تواند باعث شکست یا ناکارآمدی این سیستم شود
عواملی وجود دارند که باعث موفقیت یا شکست پروژه برنامه ریزی منابع سازمانی ERP می‌شود، استقرار ERP یک تغییر بزرگ در سازمان می‌باشد. تغییری که همه حوزه‌های فرآیندی را تحت پوشش قرار می‌دهد.
پروژه برنامه‌ ریزی منابع سازمانی ERP ، جایگزین نرم‌افزارها او ابزارهای قدیمی مورداستفاده کاربران می‌شود.
انتخاب نادرست تأمین‌کننده
عدم به‌کارگیری تیم استقرار ERP
عدم آموزش کافی کاربران
عدم گذاشتن زمان از طرف مدیریت

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان گرداوری شده است.
انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.