برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP

برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP ، یک راهکار نرم‌افزاری فرآیندگرا ، استاندارد ، یکپارچه ، قابل تنظیم و ماژولار است ERP بر مبنای Best practice طراحی و تولید شده است.

سالیان متمادی برنامه‌های کاربردی مورد استفاده در سیستم‌های اطلاعاتی بصورت مجزا (functional)ارائه می شد و هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشتند. چنین نرم‌افزارهایی مورد توجه و علاقه شرکتهای کوچک بود و براحتی نیازهای خود را توسط این برنامه‌های کاربردی (application) برآورده میکردند. اما پس از مدتی با گذشت زمان و با شروع فرایند مهندسی مجدد فرایندها در سازمان‌ها ، نیاز به انواع مختلف سیستم‌های اطلاعاتی احساس شد و تولید سیستم‌های اطلاعاتی یکپارچه که بتواند نرم‌افزارهای حوزه های مختلف از جمله حسابداری ، تولید ، فروش ، انبار و … را بصورت منسجم و همراه هم بکار گیرد آغاز شد . برای تولید چنین نرم‌افزارهایی ، ارائه رویکردهای جدید از جمله معماری مبتنی بر client /server و همینطور نرم‌افزارهای یکپارچه ضروری دانسته شد.

در سال 1992ساختار یک سیستم اطلاعاتی یکپارچه توسط دو نفر به نامهای Yakhou و Rahali توسعه یافت . در این ساختار ، به اشتراک‌گذاری داده‌ها بین کاربران این امکان را ایجاد میکرد تا به سادگی و بسرعت داده های مورد نیاز واحدهای دیگر را در اختیارشان قرار دهند و همچنین مدیران بخش‌های دیگر نیز قادر بودند بصورت یک سیستم جامع و یکپارچه با یکدیگر در ارتباط باشند و گزارشات مورد نیاز خود را از یک سیستم واحد استخراج نمایند.

برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP ، نظم و یکپارچگی را با کمترین دخالت کاربر و با سرعت و دقت بالا در سازمان حاکم می‌کند و در سطح بلوغ یافته امکان تحلیل و پیش بینی وضعیت عملکرد سازمان در سناریوهای مختلف را برای مدیران امکان پذیر می‌کند.

تعریف برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP

ERP یک بسته نرم‌افزاری استاندارد مشتمل بر چندین ماژول مرتبط و یکپارچه است که کلیه فرآیند های تجاری یک سازمان را اعم از تولید، منابع انسانی، مالی، بازاریابی و فروش و… پشتیبانی می‌نماید و منجربه یکپارچگی وظایف(Functions) در سازمان می‌شود.

ERP یک راه حل سیستمی مبتنی بر فناوری اطلاعات است که منابع سازمان را توسط یک سیستم به هم پیوسته به سرعت و بادقت و کیفیت بالا در کنترل مدیران سطوح مختلف سازمان قرار می دهد تا بطور مناسب فرآیند برنامه‌ریزی و عملیات سازمان را مدیریت نماید.

ERP یک بسته نرم‌افزاری تجاری است که هدف آن یکپارچگی اطلاعات و جریان اطلاعات بین تمامی بخشهای سازمان از جمله مالی، حسابداری، منابع انسانی، زنجیر عرضه و مدیریت مشتریان است.

در حال حاضر بسیاری از سازمان‌های پیشرو در ایران از راهکار برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP استفاده می‌نماید .

مهمترین مزایای بکارگیری برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP

یکپارچه سازی اطلاعات : برنامه‌ریزی مدیریت منابع سازمانی ERP ، به سازمان کمک می‌کند که اطلاعات مورد نظر را بصورت جامع و کامل از یک سیستم بدست آورد .

یکپارچگی اطلاعات در مورد نیازهای مشتریان : ERP به سازمان کمک می‌نماید، سفارش‌ها و نیازهای مشتریان از زمان دریافت سفارش یا اعلام نیاز یا مراجعه ، دریافت مواد اولیه از تأمین‌کنندگان کالا برای تولید آن سفارش تا تحویل کالای تولیدشده به مشتری و دریافت وجه آن به‌طور یکپارچه در یک سیستم نگهداری شود و به‌این‌ترتیب سازمان‌ها می‌توانند به‌راحتی سفارش‌ها را ردیابی کنند و بین بخش‌های مختلف سازمان هماهنگی لازم را ایجاد نمایند .

استانداردسازی و سرعت بخشیدن به فرآیند اصلی : سیستم‌هایERP با استانداردسازی فرایندها استفاده از یک سیستم کامپیوتری منسجم باعث صرفه‌جویی در زمان و افزایش بهره‌وری می‌شود

استانداردسازی اطلاعات منجر به‌صرفه جویی در زمان و جلوگیری از دوباره‌کاری در سازمان می‌شود

مدت‌زمان موردنیاز جهت اجرای برنامه ERP
مدت‌زمان استقرار برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP در سازمان‌ها به عوامل متعدد بستگی دارد مهم‌ترین عوامل شامل :

 • حجم سازمان
 • پیچیدگی فرآیندها
 • درجه بلوغ سازمان از جهت فرهنگی برای پذیرش سیستم‌های فرآیندگرا و یکپارچه
 • درجه حمایت مدیریت ارشد
 • صحت اطلاعات و داده‌ها
 • تسلط گروه استقرار دهنده

استقرار برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP ، بین 8 ماه تا 20 ما زمان می‌برد و هر چه شرایط استقرار ERPبیشتر فراهم باشد زمان کمتری خواهد برد.
پس از استقرار کامل ERP نمی‌توان بلافاصله شاهد اثرات مثبت آن در سازمان بود و دستیابی به اثرات مطلوب ERP حداقل 24 تا 36 ماه زمان نیاز دارد.

ریسک پروژه برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP

پیاده‌سازی ERP در سازمان‌ها، همراه با مخاطراتی است که در صورت عدم توجه و کنترل می‌تواند باعث شکست یا ناکارآمدی این سیستم شود
عواملی وجود دارند که باعث موفقیت یا شکست پروژه برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP می‌شود، استقرار ERP یک تغییر بزرگ در سازمان می‌باشد. تغییری که همه حوزه‌های فرآیندی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 • پروژه برنامه‌ریزی منابع سازمانی ERP ، جایگزین نرم‌افزارها او ابزارهای قدیمی مورداستفاده کاربران می‌شود.
 • انتخاب نادرست تأمین‌کننده
 • عدم به‌کارگیری تیم استقرار ERP
 • عدم آموزش کافی کاربران
 • عدم گذاشتن زمان از طرف مدیریت

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان گرداوری شده است.
انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.