گواهینامه CE

گواهینامه CE

گواهینامه CE یا علامت CE نشانگر انطباق محصول با استانداردهای ، قوانین و مشخصات تعریف شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد و محصولاتی که موفق به اخذ نشان CE شوند مجوز عرضه محصولات خود را به بازارهای اروپا را خواهد داشت.
مراحل صدور گواهینامه CE در این مطلب توسط پیام خرازیان ارائه‌شده است.

دایرکتیو CE Directive
دایرکتیو CE مجموعه اهدافی را در زمینه‌های ایمنی مختلف توسط نهادهای اتحادیه اروپا برای را مشخص می‌نماید و با ارائه اهداف زمانی از کشورهای عضو خواسته می¬شود در این اهداف زمانی به آن برسند. هر دایرکتیو CE شامل مجموعه‌ای از استانداردهای مربوط به آن زمینه است. نظیر دایرکتیو LVD Low Voltage Devices

تکنیکال فایل CE Technical file
تکنیکال فایل CE مجموعه‌ای شامل گزارش آزمون‌های انجام‌شده بر روی تجهیز، آنالیز ریسک، اطلاعات کامل مربوط به تولیدکننده محصول و … می¬باشد که نشان CE بر اساس آن صادرشده است.

NBیا (Notified Body)
NB نهادی در اروپا است که قادر به صدور گواهینامه CE در یک یا چند دایرکتیو CE می¬باشد و تائید صلاحیت صدور در آن زمینه خاص را از مراجع بالاتر اتحادیه اروپا برای یک دوره زمانی مشخص دریافت کرده است. اعتبار NB پس از اتمام دوره زمانی باید توسط مراجع ذیصلاح تمدید گردد.
اکثر شرکت‌های معتبری که نمایندگی خدمات گواهینامه CE در ایران دارند به دلیل کاهش قیمت صدور گواهینامه CE از NB های موجود در کشور مجارستان یا ترکیه استفاده می‌نمایند.
هزینه صدور نشان CE از NB های کشورهای آلمان ، فرانسه بسیار بالاتر از NBهای ترکیه و مجارستان می‌باشد.

اعتبار گواهینامه CE
برای اطمینان از صحت گواهینامه CE صادرشده حتماً کد درج‌شده بر روی گواهینامه CE شما باید قابلیت ردگیری از Notified Body صادرکننده را داشته باشد، تنها در این صورت است که شما امکان خواهید یافت در صورت بروز هرگونه مشکل، نهاد صادرکننده را مورد مواخذه و یا پیگرد قرار دهید.

هزینه صدور گواهینامه CE
عوامل مختلفی در تعیین هزینه‌هایاخذ نشان CE تأثیرگذار می‌باشد هر محصول یا تجهیز بنا به کارکرد خود در دایرکتیو خاصی قرار می‌گیرد و دایرکتیو مربوطه شامل استانداردهای مرتبط با آن تجهیز یا محصول می‌باشد.
تعیین قیمت علامت CE منوط به بررسی تجهیز و آگاهی از مشخصات اساسی تجهیز یا محصول می¬باشد.
به‌طور مثال یک دستگاه برقی مکانیکی مانند کلید قطع و وصل لامپ شامل دایرکتیو LVD Low Voltage Devices می¬شود، حال اگر همان کلید به‌صورت هوشمند باشد و عناصر الکتریکی فعال بر روی برد آن نصب‌شده باشد شامل دایرکتیو EMC Electromagnetic Compatibility نیز شده و طبیعتاً آزمون‌های الزامی قابل‌اعمال بر روی آن و به‌تبع آن، هزینه صدور نشان CE نیز افزایش خواهد یافت.

مراحل صدور گواهینامه CE

1- انتخاب مشاور CE
مشاورCE می‌تواند به‌صورت مشاور حقیقی یا حقوقی به شما در این مسیر کمک نماید عموماً شرکت‌های گواهی دهنده با شرکت‌های NB توافق‌نامه داشته و می‌توانند به شما خدمات مشاوره و صدور گواهینامه CE را ارائه نمایند.
متأسفانه در ایران بسیاری از شرکت‌هایی که درزمینهٔ صدور گواهینامه CE ، فعالیت می‌نمایند در گواهینامه شرکت گواهی دهنده دفتر ایران ، گواهینامه CE را برای شما پرینت می‌گیرند و این گواهینامه قابلیت ردیابی به NB و اتحادیه اروپا رو ندارد.
2- تهیه مدارک فنی
مستندات فنی مرتبط با محصول باراهنمایی مشاور در سازمان تدوین می‌شود این مستندات در قالب مدرک فنی فایل CE Technical file تدوین می شود. مدارک تکنیکال فایل می تواند شامل طرح کیفیت محصول یا تجهیز ، ارزیابی ریسک و … باشد.
3- آزمون محصول
آزمون‌های مرتبط با محصول بنا به نیاز در آزمایشگاه‌های مورد تائید انجام شد و نتایج تائید شده در مدارک فنی لحاظ می‌شود
4- صدور گواهینامه CE
هریک از NB ها برای دایرکتیو خاصی مجوز صدور گواهینامه CE دارند و مدارک سازمان متقاضی در گروه / کمیته مربوط به دایرکتیو مربوط به NB موردبررسی قرار می‌گیرد و در صورت تائید توسط اعضای گروه مربوطه ، گواهینامه CE صادر می‌شود، نشان CE باید قابلیت ردیابی توسط NB را داشته باشد
متأسفانه در ایران بسیاری از شرکت‌هایی که درزمینهٔ صدور گواهینامه CE ، فعالیت می‌نمایند در گواهینامه شرکت گواهی دهنده دفتر ایران ، گواهینامه CE را برای شما پرینت می‌گیرند و این گواهینامه قابلیت ردیابی به NB و اتحادیه اروپا رو ندارد.

استقرار سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 در سازمان و اخذ گواهینامه ایزو 9001 می تواند به فرآیند اخذ علامت CE کمک نماید.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه‌شده است
انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.