ایمنی رستوران

ایمنی کارکنان رستوران

برنامه‌های ایمنی و بهداشت حرفه‌ای یک‌راه مؤثر برای جلوگیری از آسیب‌های محل کار و بیماری‌ها و روشی برای کاهش هزینه‌های کسب‌وکار است. چنین برنامه‌های به کارفرمایان در افزایش بهره‌وری و افزایش کیفیت خدمات کمک کرده . باعث کاهش هزینه‌های پنهان مانند از دست دادن بهره‌وری، از دست رفتن زمان و هزینه برای استخدام و آموزش، ، هزینه‌های تعمیر و نگهداری تجهیزات، کاهش روحیه کارکنان و درنهایت زیرسوال رفتن وجه رستوران می‌شود.

در این مطلب به ۱۰ راهنمای ایمنی رستوران برای کارکنان می‌پردازیم.

راهنمای ایمنی کارکنان رستوران

۱-ایمنی تجهیزات رستوران

دستورالعمل سازندگان تجهیزات  را بررسی کنید و از تمام ابزارهای حفاظتی ایمنی برای دستگاه‌ها با قطعات تیز و خطرناک استفاده کنید.

۲-شستن مداوم دست‌ها

دست‌ها آلوده یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین راه‌های انتقال میکرب و انگل  به غذا است . قبل و بعد از تهیه غذا، ظروف، و تجهیزات، دست‌ها را کاملاً با آب گرم صابون  بشویید. اطمینان حاصل کنید که سرویس‌های بهداشتی به‌درستی در تمام مناطق در دسترس هستند.

۳-مواظب سرخوردن باشید

سرخوردن و لیز خوردن یکی از حوادث رایج در محیط رستوران است.پس از هر بار نظافت و شستشو ، بلافاصله کف زمین را خشک‌کنید و از خیس و روغنی  نبودن کف رستوران اطمینان حاصل کنید. کفش‌های مقاوم در برابر لغزش را برای کارکنان خود در نظر بگیرید تا آسیب‌های ناشی از لغزش روی کف را به حداقل برسد

۴-وضعیت ظاهری مناسب

علاوه بر کفش‌های مقاوم در برابر لغزش،کارکنان باید لباس کاری تمیز و استاندارد استفاده نمایید .از موارد دیگر در وضعیت ظاهری مناسب مدل‌های کوتاه مو ، استفاده از  دستکش‌های پلاستیکی و پیش‌بند است. که این موارد باعث جلوگیری انتقال میکرب به مواد غذایی و تجهیزات می‌شود.

۵-حفظ بهداشت فردی کارکنان

بهداشت فردی کارکنان نقش مهمی در ایمنی و سلامت رستوران دارد.باید در محیط رستوران و مخصوصاً در محل‌های آماده‌سازی غذا از سیگار کشیدن،عطسه کردن،سرفه کردن جلوگیری شود .کارکنان بیمار را دور از محل رستوران نگاه‌دارید.

۶-مراقب سوختگی باشید

سوختگی از سطوح داغ ،آب جوش ،روغن،غذا از حوادث رایج در محیط آشپزخانه رستوران است.بنابراین سعی کنید کلیه  مواد پیشگیری و احتیاط را در محیط آشپزخانه در نظریگی‌اید.از دستکش‌های مخصوص برای کار با اجاق ،فر و تنور استفاده کنید.و کارکنان را از موضوعات ایمنی آگاه کنید

۷-احتیاط در مورداستفاده از سطوح تیز

چاقو، قطعات ماشین، تجهیزات و شیشه‌های شکسته می‌تواند لبه‌های تیز داشته باشد. استفاده از دستکش‌های مقاوم در برابر برش در هنگام دست زدن به اشیای تیز بسیار مهم  است.

۸-گرفتگی و کشش عضلات کارکنان

آموزش روش‌های مناسب بلند کردن و جابجایی بار به کارکنان برای از جلوگیری از صدمات ناشی از فشار یا تکرار حرکات.ارزیابی  ارگونومی درست در محیط رستوران می‌تواند این خطرات را کاهش دهد.

۹-مواد شیمیایی خطرناک

برچسب‌ها و دستورالعمل‌های ایمنی هر مواد شیمیایی را به‌دقت مطالعه و با نحوه کار آن آشنا شوید.مواد شیمیایی خطرناک را در محیطی امن و مطمئن نگهداری کنید.و کارکنان از مواد استفاده آن آگاه سازید

۱۰-آمادگی برای شرایط اضطرار

اجرای طرح عملیاتی برای حوادث، بلایای طبیعی، آتش‌سوزی، شرایط خشونت‌آمیز و موارد اضطراری دیگر که ممکن است در محل  رستوران رخ دهد. برنامه‌ریزی مانورها و آموزش اقدام لازم به‌تمامی کارکنان از دیگر موارد ایمنی است.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه‌شده است .
انتشار مطلب با ذکر پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.