اقتصاد چرخشی چیست

اقتصاد چرخشی چیست

در اقتصاد چرخشی فرآیند دورانی روبرو هستیم، ورودی>تولید و مصرف به نگهداری، تعمیر، استفاده مجدد، بازتولید، و بازیافت> ورودی مجدد است و در اقتصادی سنتی، فرآیند خطی است(ورودی>تولید>مصرف>دور انداختن)

در ادامه مفهوم اقتصاد چرخشی به همراه مثال تشریح شده است.

اقتصاد چرخشی چیست

افزایش حساسیت و مشارکت اجتماعی در حفط محیط زیست در کنار تمایل به مدیریت هزینه‌ها باعث می‌شود که اقتصاد چرخشی در آینده اهمیت بیشتری پیدا کند استفاده مجدد از آب، مواد، پارچه و انرژی جزو فرصت‌های کسب‌و‌کار این حوزه خواهد بود.

در مدل تعالی سازمانی EFQM 2020 ، یکی از اَبَر روندهایی که سازمان‌های پیشرو باید محیط جهانی به آن توجه نمایند اقتصاد چرخشی یا اقتصاد دورانی Circular Economy است که این مفهوم در ادامه همراه با مثال تشریح شده است.

رویکرد بازتولید در مقابل رویکرد خطی است که در آن ” دریافت، ساخت و امحاء” مدل اصلی تولید اقتصاد چرخشی یک سیستم اقتصادی است که از طریق طراحی برای ماندگاری طولانی، نگهداری، تعمیرات، ساخت مجدد، بازسازی و نوسازی و بازیافت بدست می‌آید.

یکی از چالش‌های اساسی در آینده، کمبود منابع طبیعی و تغییرات آب و هوایی است اقتصاد چرخشی نوعی مدل اقتصادی است که هدف آن بیشترین استفاده از منابع و کمینه نمودن ضایعات است.
این مدل، تفکر اقتصاد خطی که مدل اولیه در آن به صورت ” دریافت مواد اولیه، تولید و دور انداختن و تبدیل به ضایعات کردن محصول ” است را به چالش می‌کشد .

در مدل اقتصاد دورانی مصرف منبع ورودی، ضایعات خروجی و اتلاف انرژی بهینه می‌شود این امر با اجاره و یا استفاده مجدد، تعمیر و بازیافت و یا ارتقای آن به مراحل بالاتر رخ می‌دهد هم اکنون بسیاری از سازمان‌ها به این جنبش پیوسته‌اند

در حال حاضر کمیته ISO/TC 323 در سازمان ایزو در حال تدوین استاندارد بین‌المللی در حوزه Circular Economy است که در آینده منتشر خواهد شد.

تفاوت اقتصاد چرخشی و اقتصاد خطی

مزایای اقتصاد چرخشی

  • صرفه‌جویی هزینه‌ها با کاهش یا جلوگیری از ضایعات در شرکت‌ها با طراحی محیط زیست و استفاده مجدد از آن‌ها
  • کاهش گازهای گلخانه‌ای
  • تقویت رشد اقتصادی
  • افزایش کیفیت زندگی و صرفه‌جویی در دراز مدت با تولید محصولات با دوام و نوآورانه

مثال اقتصاد دورانی

شرکت لوازم خانگی IKEA تا سال 2025، 50 درصد مصرف پلاستیک خود را کاهش خواهد داد. همچنین این شرکت در چشم‌انداز سال 2030 میلادی خود می‌خواهد به شرکتی که 100 درصد اصول اقتصاد چرخشی را رعایت می‌کند تبدیل شود

شرکت تولید کننده پوشاک Timberland برای تولید کفش‌های خود از لاستیک بازیافت شده شرکت Omni United تولید کننده تایر لاستیک استفاده می‌کند هنگامی که کفش‌های این شرکت قابل استفاده نباشند، آن‌ها این لاستیک برای قسمت‌های بیرونی کفش در شرکت Timberland استفاده می‌نماید.

نتیجه‌گیری

بسیاری از منتقدان اقتصاد دورانی ادعا می‌کنند با این شیوه پایداری، کیفیت زندگی مصرف کنندگان کاهش می‌یابد حال آنکه بسیاری از مدافعان متعقدند نه تنها کیفیت زندگی کاهش نمی‌یابد، بلکه می‌توان اقتصاد دورانی را بدون تحمل هزینه اضافی برای تولیدکنندگان محقق کرد که باید به این منظور مدل کسب‌و‌کار سازمان تغییر نماید.

این مطلب توسط پیام خرازیان گردآوری شده است
انتشار مطلب با ذکر نام نویسنده و منبع بلامانع است.
منبع:
europa.eu
efqm.org

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.