انتقال ایزو 9001

انتقال ایزو 9001

استاندارد ISO 9001:2015 در سپتامبر 2015 منتشر شده است سازمان هایی که سیستم مدیریت خود را بر اساس ISO 9001:2008 استقرار داده اند، سه سال فرصت دارند تا سیستم مدیریت کیفیت خود را به ویرایش جدید انتقال دهند.
در این مطلب،برخی از قدم های انتقال ایزو 9001 به ویرایش جدید به صورت خلاصه آمده است :

1- تهیه Gap Analysis

ابتدا وضعیت موجود سیستم مدیریت کیفیت سازمان در انطباق با الزامات استاندارد ISO 9001:2015 بررسی‌شده و میزان انحراف از الزامات سیستم مدیریت کیفیت ویرایش 2008 ، طی گزارشی مشخص می‌شود.این گزارش در قالب گزارش شناخت وضعیت موجود آماده می‌شود.
اقدامات موردنیاز با توجه به تغییرات ISO 9001:2015 می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

2-تعریف محیط سازمان

بند 4 الزامات جدید ، تعیین محیط سازمان را الزام نموده است این تغییر مهم ، پایه و اساس سیستم مدیریت را تشکیل می‌دهد. سازمان باید تمامی موضوعاتی که سیستم مدیریت کیفیت را تحت تأثیر قرار دهد ازجمله :
عوامل داخلی ، خارجی ، فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی،فنّاوری و عوامل قانونی .
عواملی که اهداف، مقاصد و پایداری سازمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
نتایج این فرآیند درخطمشی کیفیت نشان داده می‌شود.

3- لیست تمام ذی‌نفعان

این موضوع نیز به بند 4 ، استاندارد ISO 9001:2015 مرتبط است در ویرایش جدید به مشتریان،مالکین ،ارائه‌دهندگان،بانکداران،اتحادیه‌ها ، همکاران گروه‌های جامعه و ذی‌نفعانی که ممکن است بر تصمیمات اتخاذشده و دامنه سیستم مدیریت کیفیت در سازمان شما تأثیرگذار باشند اشاره‌شده است.
مثلاً اگر شما تصمیم به افزایش فعالیت‌های کسب‌وکار خود با الگو به‌کارگیری نوبت 24 ساعته دارید ساکنین محلی ممکن است براثر افزایش ترافیک یا فعالیت‌ها تحت ثاتیر قرار گیرد این ساکنین نیز ذی نفعان سازمان شما می باشند.شما باید بتوانید تمام این عوامل را در این بند مد نظر قرار دهید.

4- تعیین دامنه سیستم مدیریت کیفیت

داشتن یک سیستم مدیریت کیفیت اثربخش به طور مستقیم با چگونگی تعریف دامنه و پارامترهای مراحل اولیه وابسته می باشد.به همین ترتیب ، دوره انتقال از ایزو 9001 ویرایش 2008 به 2015 فرصتی را برای اطمینان از درستی و دقت این موضوع فراهم می نماید.
در نظر گرفتن تمام مسائل داخلی در تعریف سیستم مدیریت کیفیت آسان به نظر می رسد اما آیا می دانید نیاز به تعریف مسائل خارجی مرتبط با زنجیره تامین و شرکای می باشد؟
اثبات تمامی این جنبه ها در زمان تعیین دامنه سیستمم دیریت کیفیت صورت می گیرد.

5- اثبات رهبری

تغییرات الزامات ” رهبری ” در بند 5 مشخص شده است در ویرایش جدید رهبران نقش فعال تری نسبت به نقش غیر فعال ویرایش 2008 پیدا کردند.
در ویرایش جدید ، مسئولیت های رهبر سازمان شامل اهداف استراتژیک سازمان ، دامنه کاربرد سیستم مدیریت کیفیت و نتایج،خط مشی ها و فرآیندها،ارتباطات ، فرهنگ،پرورش تعهد به کیفیت، ارائه منابع و فرصت های آموزشی و حتی الهام بخشی ،تشویق و به رسمیت شناختن نقش کارکنان می باشد.
بنابراین ، شفاف است که مدیریت ارشد در تمامی جنبه های سیستم مدیریت کیفیت مرتبط با الزامات مشارکت نموده و وارد می شود.
به عنوان مثال ، تصمیم گیری در خصوص مسائل و موضوعات ارزیابی ریسک بدون مشاوره استراتژیک رهبری تقریبا غیر ممکن است. ( به جزمسائلی نظیرپاسخ به یک حادثه )

6- هم تراز کردن اهداف سیستم مدیریت کیفیت با استراتژی سازمان

در ویرایش جدید استاندارد ISO 9001:2015 ، سازمان باید اطمینان حاصل نماید که اهداف کیفیت با جهت گیری استراتژی سازمان سازگار می باشد. در این ویرایش همچنین به تدوین برنامه های دستیابی به اهداف ها الزام شده است.بنابراین بسیار مهم است که سند برنامه اهداف را برای مقاصد ممیزی مطابق استاندارد ISO 9001:2015 آماده نمایید.
همچنین سازمان باید در طرح کسب و کار به اهداف کیفیت اشاره نماید.

7- ارزیابی ریسک ها و فرصت ها

ریسک ها و فرصت ها در بند 6 استاندارد جدید آمده است و ریسک ها و فرصت ها اکنون برای تمام جنبه های سیستم مدیریت کیفیت شامل انطباق با الزامات و محیط سازمان مورد نیاز است.
باید طرح مدونی از اینکه چگونه کسب و کار باید در ارتباط با ریسک باشد تدوین شود.ارزیابی ریسک به عنوان بخش جدایی نا پذیر از اجزاء سیستم مدیریت کیفیت و تصمیم گیری فرآیند ها تبدیل شده است.

اضافه شدن این موضوع به افزایش اعتماد رهبری و بکارگیری مزایای واقعی سیستم مدیریت کیفیت در سازمان کمک می نماید.
انتقال ایزو 9001 به ویرایش جدید قدم های دیگری دارد که در مطالب بعدی توسط نویسنده ارائه می شود.

جهت انتقال ایزو 9001 از ویرایش 2008 به 2015 می توانید با تیم مشاوره ایزو در ارتباط باشید.

[”email–download download_id=“4182”contact_form_id=“4103]

مطلب انتقال ایزو 9001 توسط مهندس پیام خرازیان تهیه شده است
انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.