شرکت مشاوره ایزو

شرکت مشاوره ایزو چگونه عمل می کند

شرکت مشاوره ایزو ، با به‌کارگیری افراد بی‌تجربه در کنار مدیر پروژه باتجربه سعی می‌کند هزینه‌های پروژه‌های خود را کاهش دهد.

به‌کارگیری کارآموز در پروژه‌های شرکت‌های مشاور مدیریتی چند سالی است مرسوم شده است این در حالی است که کارفرمایان و مشتریان از این کارآموزان بی‌خبر بوده و شرکت مشاوره ایزو، این افراد بی‌تجربه را به‌عنوان متخصص در کنار مدیر پروژه به سازمان‌هامعرفی می‌نماید.

این کارآموزان به دنبال یادگیری اصولی و عملی به شرکت مشاوره ایزو وارد می‌شوند ولی در انتها نه سابقه بیمه‌ای و نه تجربه عملیاتی را کسب می‌نمایند این کارآموزان تنها با برخی مستندات ایزو آشنا می‌شوند و با نحوه طراحی سیستم مدیریتی متناسب با سازمان و نحوه استقرار سیستم مدیریتی آشنا نمی‌شوند.

در بسیاری از پروژه‌هایی که ابعاد آن کوچک می‌باشد شرکت ایزو از افراد بی‌تجربه به‌عنوان شخصی که نقش تکمیل‌کننده فرم‌های و مستندات کارفرما را دارد استفاده می‌شود.
بدون نیاز به امکانات یا زیرساخت مالی شرکت مشاوره ایزو قابل ثبت و راه‌اندازی هست به‌طوری‌که با کمترین مبلغ می‌توان در ثبت شرکت‌ها ، نسبت به ثبت شرکت مشاوره مدیریت با دامنه مشاوره استانداردهای مدیریتی و … به‌صورت سهامی خاص یا مسئولیت محدود اقدام نمود.

تنها دارایی شرکت‌های مشاوره مدیریتی ، دانش اعضای هیئت‌مدیره و گروه آن می‌باشد ، عموماً فعالیت‌های شرکت مشاوره مدیریتی به سمت تخصص اعضای هیئت‌مدیره و تیم آن‌ها حرکت می‌نماید مثلاً اگر اعضای هیئت‌مدیره شرکت مشاوره مدیریتی در خصوص ایزو 14001 تخصص داشته باشند بیشتر پروژه‌های آن‌ها در این حوزه خواهد بود.

تعداد کارکنان تمام‌وقت شرکت‌های مشاوره مدیریتی یا استانداردهای مدیریتی عموماً کمتر از 5 نفر می‌باشد و اکثر نیروی متخصص این شرکت‌ها ، افراد باتجربه به‌عنوان مدیر پروژه می‌باشند.این افراد باتجربه عموماً در پروژه‌های شرکت مشاوره ایزو در طول زمان پروژه حاضر می‌شوند بعد از اتمام پروژه ممکن است این افراد با شرکت مشاوره ایزو همکاری نکند.

با توجه به اینکه اکثر پروژه‌های ایزو و مدیریتی شرکت مشاوره توسط مدیران پروژه ( به‌صورت پیمانکار) انجام می‌شود تعداد پروژه‌های معرفی‌شده در روزمه شرکت مشاوره استانداردهای مدیریتی،بیانگر تخصص و تجربه آن شرکت در دانش مشاوره نمی‌باشد بلکه تجربه و دانش استقرار این سیستم‌ها و مدل‌های مدیریتی در خدمت مدیران پروژه می‌باشد.

در زمان ارائه پیشنهاد به مشتریان برخی از شرکت‌های مشاوره مدیریت یا مشاوره ایزو ، به‌منظور فریب مشتریان خود از روزمه افراد باتجربه استفاده می‌نمایند درحالی‌که فقط نام این افراد فقط در پروژه باقی می‌ماند این افراد در طی پروژه حاضر نمی‌شوند و افراد باتجربه کمتر در پروژه حاضر می‌شوند.

بنابراین باید در انتخاب تیم مشاور یا شرکت مشاور مدیریت به سابقه و تجربه مدیر پروژه‌ای که قرار است در پروژه حاضر شود توجه شود

در حال حاضر تعداد کمی شرکت مشاوره استانداردهای مدیریتی ایزو با قدمت بیش از 25 سال در ایران فعالیت می‌نمایند و اکثر شرکت‌های مشاوره مدیریت یا تازه تأسیس بوده یا عمر آن کمتر از 5 سال می‌باشد.

ازآنجا در برخی از سال‌ها ، روند استقرار سیستم‌های مدیریتی در سازمان‌ها بنا به دلایل مختلف افزایش داشته است ، بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به این موضوع علاقه‌مند شده و تنها استقرار استانداردهای مدیریتی را داشتن یک پکیج مستندات نمونه ایزو دانسته و اقدم به ثبت شرکت مشاوره ایزو و حضور در بازار مشاوره ایزو در قالب شرکت مشاوره ایزو نمودند . این گروه با رویکرد Cut-Copy-Paste به بی‌اعتقادی مدیران سازمان‌ها نسبت به این استانداردهای مدیریتی کمک فراوانی نمودند.

در حال حاضر مشتریان آگاه از خدمات شرکت مشاوره ISO یا شرکت مشاوره مدیریتی استفاده نمی‌کند این مشتریان به دنبال مدیر پروژه یا شخص باتجربه درزمینهٔ استانداردهای مدیریتی یا موضوع مدیریت می‌باشند و به‌صورت حقیقی با شخص باتجربه قرارداد منعقد می‌نمایند.

با توجه به اینکه در چند سال اخیر ،بسیاری از سازمان‌ها فقط به دنبال اخذ گواهینامه ایزو برای شرکت در مناقصات یا الزامات سازمان‌های بالادستی از دکان ایزو می‌باشند مستقیماً از افراد کلاه‌بردار گواهینامه ایزو تقلبی خریداری می‌نمایند به‌طوری‌که برخی از شرکت‌های مشاوره ایزو به‌عنوان دلال صدور گواهینامه ایزو تقلبی نقش ایفا نموده و در قالب یک یا د و جلسه مشاوره ، شوی اجرای مشاوره مدیریتی را اجرا می‌نمایند و سپس گواهینامه ایزو تقلبی را به سازمان اعطا می‌کنند.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه‌شده است.
انتشار مطلب با نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.