ایزو 18091

هدف استاندارد  ISO 18091:2014، راهنمای دستیابی به نتایج قابل اعتماد در استقرار ایزو 9001 در دولت های محلی می باشد  تمامی شاخص های ارائه شده در راهنمای ایزو 18091 بصورت عمومی در تمامی دولت های محلی  بدون توجه به ابعاد و اندازه سازمان قابل کاربرد می باشد
یکی از چالش های اصلی در جوامع امروز ، نیاز به توسعه و حفظ اعتماد به نفس شهروندان در دولت ها محلی می باشد دولت های محلی ماموریت رفاه پایدار اقتصادی و توسعه اجتماعی را برعهده دارند بدین منظور سایت های خود را با سیاست های منطقه ای و ملی سازگار می نمایند .
شهروندان انتظار دارند ، محصولات / خدمات عمومی با کیفیت نظیر ، ایمنی ، امنیت ، جاده ها در شرایط خوب ، در دسترس بودن حمل و نقل عمومی ، سهولت و سرعت در پردازش مستندات ، شفافیت در اطلاع رسانی عمومی ، در دسترس بودن سیستم های بهداشتی و آموزشی ، زیر ساخت ، فراهم شده و رضایت آنها جلب گردد .
دستیابی به کیفیت بالای ارائه خدمات در دولت های محلی منجر به قوی تر شدن دولت می گردد انسجام این روش می تواند به ایجاد دولت قابل اعتماد و پایدار در سطح محلی، منطقه ای و ملی کمک نماید .
استاندارد بین المللی ایزو 18091 ، یک راهنما برای دولت های محلی در سراسر جهان برای درک و پیاده سازی یک سیستم مدیریت کیفیت مطابق با الزامات ISO 9001: 2008 ، به منظور پاسخگویی به نیاز ها و انتظارات شهروندان می باشد .
پیوست A استاندارد ایزو 18091 درباره اطلاعات انواع دولت های محلی می باشد و پیوست B استاندارد ، مدل پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت را در دولت های محلی تشریح می نماید .

برخی از فرآیند هایی که می توان در استقرار سیستم مدیریت کیفیت در دولت های محلی مد نظر قرار داد در مثال زیر آمده است :
–  فرایندهای مدیریت استراتژیک به منظور تعیین نقش دولت های محلی در محیط های اجتماعی و اقتصادی.
–  تامین منابع در ارائه محصول / خدمات دولت های محلی.
–  فرآیند های مورد نیاز جهت نگهداری محیط کار .
–  آماده سازی، بازنگری و به روز رسانی از برنامه های توسعه و برنامه های کاری.
–  پایش و اندازه گیری فرایند ارائه محصول / خدمات.
–  فرایند ارتباطات داخلی و خارجی.
–  فرآیند امادگی اضطراری و پاسخ به به بحران ها ..

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان گردآوری شده است .

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.