محیط اجرای فرآیند در ایزو ۹۰۰۱

محیط اجرای فرآیند در استاندارد ISO 9001:2015 ، این بند استاندارد در ویرایش های قبلی استاندارد ایزو ۹۰۰۱ نیز بوده است ولی کمتر توسط سازمان ها به آن توجه شده است .
متاسفانه این بند کمتر مورد توجه سازمان ها و ممیزان قرار گرفته و اکثر ممیزان در ویرایش قبلی این استاندارد تنها موضوعات ایمنی شامل کپسول آتش نشانی ، تجهیزات حفاظت فردی را مد نظر قرار می دادند در صورتی که این بند استاندارد ” فراهم آوری شرایط محیط کار مناسب برای دستیابی به انطباق با محصول یا خدمات ” مد نظر می باشد.
در این مطلب سعی شده است با ذکر چندین مثال ، اهمیت این بند استاندارد برای سازمان های شفاف تر شود.

در ویرایش جدید ایزو ۹۰۰۱ ، بند ۷-۱-۴ محیط اجرای فرآیند با توضیحات و شفافیت بیشتری تکمیل شده است . الزامات مد نظر این بند از ویرایش سال ۲۰۰۰ استاندارد با عنوان محیط کار در بند ۶-۴ استاندارد ایزو ۹۰۰۱ به صورت رسمی مطرح شده است. البته این موضوع در ویرایش سال ۱۹۹۴ نیز به صورت زیر بوده است .
“شرایط کنترل شده برای فرآیند های نصب محصول و خدمات سرویس دهی که مستقیما بر کیفیت تاثیر می گذارد شامل استفاده مناسب از محیط کاری ”
تامین کننده باید اطمینان نماید که شرایط محیطی مناسب برای کالیبراسیون،بازرسی ها ، تست ها و اندازه گیری ها انجام شده است.
در ویرایش جهت ، محیط اجرای کار برای تمام فرآیند ها تاکید شده است .
عوامل فیزیکی در محیط اجرای فرآیند ، شامل فضا،دما،صدا، نور ، رطوبت، خطرات،نظافت،ارتعاش،آلودگی، دسترسی،استرس فیزیکی و گردش هوا . علاوه بر این موضوعات انواع تشعشعات می تواند در سرتاسر محیط کار تاثیر گذار باشد.

جهت شناسایی عوامل فیزیکی می توان در سازمان جلساتی را با طوفان فکری برگزار نمود یا به قوانین مرتبط با عوامل فیزیکی مرتبط با فرآیند ها را شناسایی و استفاده نمود سپس برای هر یک ازعوامل فیزیکی استانداردی را مشخص نمود. استفاده از ابزار ارزیابی ریسک FMEA می تواند در شناسایی عوامل فیزیکی و کنترل ان کمک نماید.
مثال محیط اجرای فرآیند ها در ایزو ۹۰۰۱  :
کتابخانه مکانی ساکت جهت انجام مطالعه می‌باشد در این محل مشتریان بر خواند تمرکز دارند و این محیط باید آرام و ساکت باشد.
تولید دارو ، فرآوری محصول باید در دما و رطوبت مشخص صورت گیرد . کنترل دما و رطوبت باید در برنامه قرار گیرد.
تولید محصولات غذایی ، فرآوری محصول باید در محیط پاکیزه و بهداشت خوب انجام شود .
خدمات آموزشی ، محیط فضای آموزشی باید در محیطی آرام و ساکت باشد تا بتوان خدمات آموزشی با الزامات مشخص‌شده ، ارائه نمود.
خدمات عمل جراحی ، محیط اتاق عمل باید استریل و با شرایط مشخص‌شده‌ای آماده شود.
خدمات ورزشی استخر، دمای آب ، محیط استخر باید تحت کنترل قرار گیرد.
نگهداری محصولات مواد غذایی در انبار ، دما و رطوبت باید در انبار تعریف‌شده و بهداشت و پاکیزگی محیط کار نیز با توجه به چک‌لیست‌های تعریف‌شده مدنظر قرار گیرد.
فرآیند طراحی و مهندسی د، محیط کار کارکنان طراحی و مهندسی باید ساکت و آرام باشد.

عوامل اجتماعی در محیط اجرای فرآیند از تعاملات بین کارکنان بوجود می آید ،از خانواده ،آموزش ، مذهب و آیین هر شخص نشات می گیرد و برفرهنگ اخلاق سازمان تاثیر می گذارد.
عوامل روانی محیط کار ، نیازهای درونی و تأثیرات بیرونی شامل مسئولیت، موفقیت،پیشرفت،پاداش،امنیت شغلی،رهبری،وابستگی،عزت‌نفس و استرس شغلی. آن‌ها بر شکل دادن به عواطف ، احساسات، شخصیت ،وفاداری و رفتار کارکنان به انگیزه کارکنان در اجرای شغل موردنظر تأثیر دارد.
اگرچه کارکنان به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم تولیدات را فراهم کند رفتار آن‌ها تصمیمات و اقدامات و نتایج موردنظر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.بنابراین بسیار مشکل است که هر عامل پایه‌ای که برای رسیدن به انطباق با محصول / خدمات نیاز نیست را استثنا نمود.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان گردآوری‌شده است.
انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.