تغییرات اقلیمی در ایزو

تغییرات اقیلمی در سیستم‌ های مدیریتی

تغییرات مختلفی در ویرایش جدید استانداردهای سیستم‌های مدیریت صورت خواهد گرفت که مهمترین آن‌ها مربوط لحاظ نمودن تغییرات اقلیمی است که در تاریخ 23 فوریه 2024، سازمان ISO اصلاحیه ای به تمامی استاندرادهای مدیریتی ایزو لحاظ نموده است.

تغییرات اقلیمی در سیستم های مدیریتی

تعهد ایزو به یکپارچگی ملاحظات تغییرات اقلیمی در حاکمیت سازمانی و عملکرد مدیریتی سازمان با توجه به ملاحظات تغییرات اقلیمی در استانداردهای سیستم‌های مدیریت است ایزو هدف دارد سازمان‌ها را توانمند سازد تا به‌طور پیشگامانه به مخاطرات و فرصت‌های مرتبط با تغییرات اقلیمی پاسخ دهند، انعطاف‌پذیری را تقویت کنند و به تلاش‌های پایداری جهانی کمک کنند.

این تغییرات نشان‌دهنده نیاز به گنجاندن ملاحظات تغییرات اقلیمی در سیستم‌های مدیریت آنها است. این شامل ارزیابی تأثیرات احتمالی تغییرات اقلیمی بر فعالیت‌های آنها، تعیین اهداف و اهداف مرتبط با سازگاری و کاهش تغییرات اقلیمی، و گنجاندن الزامات مرتبط با تغییرات اقلیمی در سیاست‌ها، روش‌ها و فرآیندهای آن‌ها می‌شود.

گنجاندن ملاحظات تغییرات آب و هوا در استانداردهای سیستم مدیریت بر ارتباط متقابل پایداری محیطی، انعطاف‌پذیری سازمانی و اقدامات جهانی در زمینه تغییرات آب و هوا تأکید می‌کند. آن نقش سازمان‌ها در مقابله با چالش‌های تغییرات اقلیمی را مشخص می‌نماید و تعهد سازمان ایزو به ایجاد تغییر معنادار از طریق استانداردهای ایزو را تأکید می‌کند.

متن جدید مورد نیاز در سیستم‌های مدیریت کیفیت، به طور خاص در پیوست ۲ به ضمیمه SL از دستورالعمل‌های ISO/IEC، بخش ۱، نکته‌ای را مدنظر قرار داده است که بر اهمیت سازگاری و کاهش تغییرات اقلیمی در سیاق‌های سازمانی تأکید دارد. به طور خاص، شامل کلمات اضافی به دو بند کلیدی می‌شود:

  • بند 4-1- جوهره سازمان

اکنون سازمان موظف است تعیین کند که آیا تغییرات اقلیمی مسئله‌ای است که بر توانایی دستیابی به نتایج مطلوب خود اثر می‌گذارد یا خیر. این شامل شناسایی مسائل خارجی و داخلی مرتبط با تغییرات آب و هوا است که ممکن است بر هدف‌ها و اهداف سازمان تأثیر بگذارد.

  • بند 4-2- درک نیازها و انتظارات طرف‌های ذینفع

حالا سازمان موظف است نیازهای مرتبط با تغییرات اقلیمی را از طرف‌های ذینفع مرتبط در نظر بگیرد. که کدام نیازها مربوط به تغییرات اقلیمی از طریق سیستم مدیریت سازمان پوشش داده خواهد شد.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان گردآوری شده است.
انتشار مطلب با ذکر منبع بلامانع است.
منبع :
https://quality.org
https://iso.org

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.