نگارش خط مشی کیفیت ایزو 9001

خط مشی کیفیت ، یکی از مدارک سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 می‌باشد که سیاست‌های کلی مدیریت ارشد در خصوص کیفیت را بیان می‌نماید سازمان‌هایی که سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 را استقرار نمودند باید کارکنانشان خط مشی را درک نموده و در فعالیت‌هایشان بکار گیرند. ما در این مطلب موضوعات مهم در تدوین خط مشی کیفیت را تشریح می‌نماییم.

تدوین خط مشی کیفیت

خط مشی کیفیت متناسب با استراتژی ها و اهداف کلان سازمان

سیاست‌ها، به‌عنوان بازتابی از اهداف کلان سازمانی، در جهت تصمیم‌گیری کسب‌وکار شما است سیاست‌های شما می‌تواند در جهت بهبود مداوم فرآیندها و بهره‌وری سازمان باشد.

توجه به الزامات ایزو 9001

خط مشی کیفیت ایزو باید نیاز به تعهد به الزامات ایزو 9001 و بهبود اثربخشی سیستم مدیریت کیفیت را مشخص شود .

ارتباط خط مشی با الزامات مشتری

در هر سیستم مدیریتی باید مطمئن شویم که نیازهای مشتری را درک نموده‌ایم. محصول یا خدمات شما ممکن است الزامات قانونی داشته باشد شما می‌توانید در خط مشی به برآورده سازی الزامات قانونی مرتبط با محصول یا خدمات خود اشاره نمایید. جهت شناسایی نیازهای مشتریان (نظیر زمان تحویل) ممکن است نیاز به ارتباط مستمر با مشتریان داشته باشید.

بهتر است الزامات قانونی مرتبط با محصول خود را از سازمان ذیصلاح نظیر موسسه استاندارد ایران و… استعلام نموده و در صورت داشتن الزام قانونی در خط مشی لحاظ نمایید.

استفاده از نظرات و بازخورد کارکنان و ذی نفعان در تدوین خط مشی 

نظرات و بازخورد کارکنان را باید پس از بررسی در تدوین خط مشی ایزو استفاده نمود کارکنان نقش مهمی را در تحقق خط مشی در سازمان ایفا می‌نمایند.

درصورتی‌که ارتباط خط مشی با شغل کارکنان مشخص نشود خط مشی فقط یک شعار بر روی دیوار باقی می‌ماند ارتباط خط مشی کیفیت با شغل کارکنان و تأثیر مستقیم آنها در زمان تحویل به مشتری می‌تواند نقش آنها را در تحقق خط مشی مشخص نماید.

تعهد به خط مشی 

تمامی سیاست‌ها در ذهن مدیریت ارشد سازمان، نیاز به تدوین دارد فقط آگاهی کارکنان از خط مشی ایزو کافی نمی‌باشد بلکه درک آنها از خط مشی و به‌کارگیری آن در شغلشان از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد.

معمولاً مدیریت ارشد در انتهای خط مشی، تعهد خود را به اجرای بیانیه خط مشی را به‌صورت شفاف اعلام می‌نماید.

خط مشی کیفیت ایزو 9001  ، خوب باید :

  •  روشن، ساده و مختصر.
  • مرتبط با اندازه و ماهیت سازمان باشد
  • چه می‌کنیم و چگونه به بهبود مداوم دست می‌یابیم.
  • بین بیانیه خط مشی ایزو و جزییات فعالیت‌هایی که سازمان انجام می‌دهد، تعادل باشد
  • سازمان به آن چیزی که قابل‌دستیابی نمی‌باشد تعهد نکند.

نمونه خط مشی کیفیت ایزو 9001 در لینک زیر ارائه شده است جهت مشاهده بر روی نمونه خط مشی کلیک نمایید.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه شده است .
انتشار این مطلب با ذکر نام نویسنده  و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می باشد .