انواع ایزو

انواع ایزو

انواع ایزو با استانداردهای مختلف توسط سازمان ایزو منتشر می‌شود که استانداردهای مدیریتی قابل کاربرد برای سازمان‌ها در این مطلب ارائه‌شده است .
انتخاب مناسب استاندارد ایزو ، برای کسب‌وکار شما از انواع ایزو منتشرشده توسط سازمان ایزو نقش مهمی در موفقیت کسب‌وکار دارد.
در این مطلب انواع ایزو مدیریتی پرکاربرد به‌صورت مختصر توضیح داده می‌شود.

سازمان‌های می‌توانند با انتخاب یک یا چند استاندارد ایزو از انواع ایزو ، سیستم مدیریت مدنظر را در سازمان خود با همکاری تیم مشاور ایزو ، پیاده‌سازی نمایند و سپس پس از استقرار ایزو ، یک شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر را انتخاب نموده و توسط این شرکت ممیزی خارجی شده و در صورت انطباق سیستم با الزامات مشخص‌شده ، گواهینامه ایزو استاندارد مربوطه را دریافت نمایند.

انواع ایزو

استاندارد ISO 9001

این استاندارد بر سیستم مدیریت کیفیت تأکید نموده و در تمام سازمان‌های تولیدی و خدماتی با اندازه کوچک و بزرگ قابل کاربرد است
سازمان‌های که قصد استقرار سیستم‌های مدیریت و اخذ گواهینامه ایزو 9010 رادارند بهتر است ابتدا ایزو 9001 را در سازمان خود پیاده‌سازی نمایند.
استاندارد ایزو 9001 به‌نوعی پایه سایر استانداردهای مدیریتی است .

استاندارد ISO 14001

استاندارد ایزو 14001 ، سیستم مدیریت محیط‌زیست بر کاهش و کنترل آلاینده‌های محیط‌زیست ناشی از کسب‌وکار شما تأکید می‌نماید.
سازمان‌هایی که طرف قرارداد یا مشتریان آن‌ها شرکت نفت ، گاز و پتروشیمی و عمرانی می‌باشند عموماً از استاندارد ایزو 14001 می‌توانند استفاده نمایند.

استاندارد ISO 45001

استاندارد ایزو 45001 ، سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی است با پیاده‌سازی این استاندارد خطرات و حوادث ناشی از کار کاهش و کنترل می‌شود این استاندارد در سال 2018 منتشر می‌شود و جایگزین استاندارد OHSAS 18001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می شود.
عموماً پیمانکاران و سازمان‌هایی که پروژه‌های نفتی ، گاز و پتروشیمی و عمرانی را انجام می‌دهند از این استاندارد جهت کاهش ریسک و خاطرات ناشی از کار استفاده می‌نمایند این سازمان با به‌کارگیری این استاندارد به مشتریان خود اطمینان خاطر می‌دهند که فعالیت‌های خود را بر اساس الزامات ایمنی و بهداشت شغلی اجرا می‌نمایند.
همچنین این استاندارد در بیمارستان‌ها ، مراکز خرید و سازمان‌های کوچک و بزرگ نیز بکار گرفته می‌شود.

استاندارد ISO 10002

این استاندارد یک راهنما جهت سیستم مدیریت رسیدگی به شکایت مشتری است.با به‌کارگیری این استاندارد ، سیستم رسیدگی و پاسخگویی به شکایت مشتری نظام‌اند خواهد شد
این استاندارد برای تمام سازمان‌ها قابل کاربرد است این استاندارد راهنما می در ایران برای این استاندارد راهنما نیز توسط شرکت‌های گواهی دهنده گواهینامه صادر می‌شود.

استاندارد ISO 10004

این استاندارد یک راهنما برای سیستم رضایتمندی مشتریان است با به‌کارگیری این استاندارد سیستم رضایتمندی مشتریان به‌صورت نظامند اجرا خواهد شد.
این استاندارد برای تمام سازمان‌ها قابل کاربرد است این استاندارد راهنما می در ایران برای این استاندارد راهنما نیز توسط شرکت‌های گواهی دهنده گواهینامه صادر می‌شود.

استاندارد ISO 13484

ایزو 13485استاندارد سیستم مدیریت کیفیت در تجهیزات پزشکی است این استاندارد برای سازمان‌های تولیدکننده و ارائه‌دهنده خدمات تجهیزات پزشکی کاربرد دارد
این استاندارد علاوه بر الزامات ISO 9001 از الزامات خاص تجهیزات پزشکی نیز تشکیل‌شده است .

استاندارد ISO 29001

استاندارد ایزو 29001 ، سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی است و برای سازمان‌هایی که درزمینهٔ نقت و گاز و پتروشیمی فعالیت می‌نمایند کاربرد دارد.

استاندارد ISO 22000

ایزو 22000 ،سیستم مدیریت کیفیت در صنایع غذایی است این استاندارد برای سازمان‌هایی که درزمینهٔ صنایع غذایی فعالیت می‌نمایند کاربرد دارد.
در این مطلب تنها تعدادی از انواع ISO قابل کاربرد در سازمان‌ها تشریح شده است .

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه شده است .
انتشار مطلب با ذکر پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع است

4 پاسخ
 1. جواد یوسفی
  جواد یوسفی گفته:

  برای یک شرکت تولید فراورده های لبنی حداقل چه نوع ایزو لازم میباشد شرکت در شرف تاسیس

 2. پیام خرازیان
  پیام خرازیان گفته:

  جهت استقرار استانداردهای مدیریتی سازمان باید محصولات یا خدماتی را ارائه نماید تعیین استاندارد ISO بستگی به استراتزی های سازمان شما دارد پایه ای ترین استاندارد ، استاندارد ISO 9001 سیستم مدیریت کیفیت می باشد و مدت زمان استقرار استانداردهای مدیریتی بستگی به اندازه سازمان و پیچیدگی فعالیت ها و فرایندها تعیین می شود
  متاسفانه در ایران بدلیل عدم آگاهی مدیران ارشد سازمان ها انواع گواهینامه ایزو تقلبی توسط فروشندگان گواهینامه ایزو تقلبی،به شرکت هایی که تازه تاسیس شده یا در شرف تاسیس هستند فروخته می شود در این خصوص بهتر است با آگاهی بیشتری اقدم به استقرار سیستم مدیریتی نمایید.

 3. afsaneh
  afsaneh گفته:

  سلام وقت بخیر . برای بیمارستان ها چه نوع ایزوهایی قابل دریافت می باشد. ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. پیام خرازیان
  پیام خرازیان گفته:

  سلام، در بیمارستان استانداردهای مدیریت زیر می‌تواند به‌کار گرفته شود:
  -سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱، که با استقرار این استاندارد تمامی فرآیندهای بیمارستان مشخص‌شده و نظمی ایجادشده و خواسته‌های مشتری و رضایتمندی آن‌ها برآورده خواهد شد
  -سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو ۱۴۰۰۱ ، جهت مدیریت مسائل محیط زیستی بیمارستان از جمله مدیریت پسماندها و ….. و برآورده سازی الزامات زیست محیطی
  -سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو ۴۵۰۰۱ ، جهت کاهش خطرات ناشی از عالیت‌های کارکنان و ذی نفعان در محیط بیمارستان و جلوگیری از بروز حوادث و…
  -سیستم مدیریت رسیدگی به شکایت مشتری ایزو ۱۰۰۰۲، که استاندارد راهنما می‌باشد و به مدیریت فرآیند رسیدگی به شکایت مشتریان می‌پردازد
  -سیستم مدیریت رضایتمندی مشتری ایزو ۱۰۰۰۴، که این استاندارد راهنما می‌باشد و به تدوین مکانیزمی مؤثر جهت اجرای فرآیند نظرسنجی مشتریان می‌پردازد.
  -سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی HSE ، که هم به موضوعات ایمنی و بهداشت شغلی و هم به موضوعات مدیریت محیط زیست می‌پردازد.
  جهت شروع پیشنهاد استقرار استاندارد ایزو ۹۰۰۱ می باشد

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.