سیستم مجوز کار

مجوز کار به‌اصطلاح Permit to Work ، گواهی نوشته‌شده‌ای است که مجریان کارهای فنی باید بر طبق ضوابط فنی شرکت و استانداردهای مشخص با در نظر گرفتن کلیه موارد کنترلی از افراد مسئول بگیرند .
هدف از مجوز کار ، فراهم نمودن شرایط کاملاً ایمن جهت انجام یک سری عملیات پرخطر با توجه به خطرات بالقوه می‌باشد افراد مسئول باید از خطرات کارها با توجه به الزامات ایمنی ،آگاهی کامل داشته باشند و دانش و مهارت فنی و ایمنی بالایی داشته باشند.
امضاء فرم توسط پیمان‌کار/ نماینده رسمی پیمانکار/رئیس کارگاه پیمانکار به‌منزله قبول تمامی تبعات حقوقی ناشی از عملکرد نامطلوب و ناایمن در اجرای کار و جبران خسارات وارده احتمالی ناشی از آن به کارفرما و یا اشخاص ثالث و محیط‌زیست توسط شرکت پیمانکاری مربوطه است
مجوز کار نشان می‌دهد که اجازه عملیاتی مشخص تعداد معینی از افراد باقابلیت‌های مشخص در مجوز نشان می‌دهد که اجازه عملیات مشخص توسط تعداد معینی از افراد باقابلیت‌های مشخص در یک محدوده‌ی زمانی محدود و در یک مکان معلوم ایمن و قابل‌اجرا می‌باشد.
در مجوز اعلام می‌شود که چه اقداماتی انجام گردیده یا باید توسط افراد مجری پیش از شروع به کار انجام گردد تا در زمان عملیات خطری افراد اجراکننده و تأسیسات را تهدید نکند.
در بخش ” توصیه‌های لازم” فرم پروانه کار ، فقط باید به نکات خاصی که مدنظر مسئول محوطه بوده و بایستی توسط مسئول اجرای کار رعایت گردد، اشاره نمود. ذکر جملات کلی نظیر ” لزوم رعایت مقررات ایمنی ” در این بخش کفایت نمی‌کند.
یکی از وظایف مهم مسئول HSE نظارت بر اجرای مجوز کار یا اجرای مجوز کار می‌باشد
انواع مجوز کار
مجوز کار گرم
مجوز کار سرد
مجوز ورود خودرو و رانندگی
مجوز کار در ارتفاع
مجوز حفاری و گودبرداری
مجوز ورود به فضای بسته
مجوز کار با تجهیزات الکتریکی با ولتاژ بالا
مجوز جابجایی بار سنگین
مجوز برپایی داربست

و…
این مطلب توسط پیام خرازیان گردآوری‌شده است

انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت بلامانع است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.