گواهینامه ایزو 29001

گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱

گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ ، برای طراحی، توسعه، تولید، نصب و خدمات محصولات در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد. الزامات سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۲۹۰۰۱ با همکاری سازمان ISO و صنایع بین المللی نفت و گار (موسسه پتروشیمی آمریکا API) با تمرکز بر الزامات خاص نفت و گاز در زنجیره تأمین نفت و گاز طراحی و توسعه‌یافته است.
پایه استاندارد ISO/TS 29001، استاندارد ایزو ۹۰۰۱ می‌باشد الزامات اضافی بر پیشگیری عیوب و کاهش ضایعات از ارئه کنندگان خدمات تأکید شده است.

این الزامات به‌منظور اطمینان از شفاف‌سازی و قابل ممیزی بودن به صورت مجزاء توسعه‌یافته است، این استاندارد همچنین ثبات جهانی و بهبود تضمین کیفیت را کالاها و خدمات تأمین کننده شده زنجیره تأمین نفت و گاز را منجر می‌شود.
گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ برای تمامی سازمان‌هایی که در زنجیره تأمین صنایع نفت و گاز فعالیت می‌کنند کاربرد دارد. گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ اطمینان از استانداردسازی و بهبود در بخش نفت و گاز و پتروشیمی را در پی دارد.

مزایای اخذ گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱
اخذ مجوز برای حضور در مناقصات، افزایش قراردادها و چشم‌اندازی بهتر.
نشان دادن تعهد به بهترین شیوه‌های برای سهامداران
بهبود مسیر جهت مدیریت ریسک و افزایش کارایی.
بهبود مستمر از طریق ارتباط بهتر و ارزیابی منظم قوانین.
ساده‌سازی عملیات‌ها جهت بهبود کیفیت و کاهش ضایعات.

گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱

پیاده سازی ایزو ۲۹۰۰۱
در این مرحله با انتخاب مشاور ایزو، از خدمات مشاوره ایزو و مزایای ایزو ۲۹۰۰۱ بهره مند شوید، سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۲۹۰۰۱ در سازمان طرحریزی شده و سپس اجراء می‌شود.
استفاده از خدمات مشاور ایزو باتجربه می‌تواند مزایای زیر را برای شما داشته باشد:
– طراحی سیستم مدیریت متناسب با اندازه سازمان شما، مستندسازی ایزو ۲۹۰۰۱
– کاهش زمان استقرار سیستم مدیریت کیفیت در سازمان
– انتقال تجارب مشاور ایزو
– ادامه روند اجرای سیستم مدیریت کیفیت پس از اخذ گواهینامه ISO 29001
در بسیاری از سازمان‌های مستندات ایزو را جدا از مستندات خودشان می‌دانند و پس از اخذ گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ فقط مستندات سازمان اجراء می‌شود و مستندات تهیه‌شده در فرآیند پیاده سازی ایزو ۲۹۰۰۱ کنار گذاشته می‌شود. چرا؟
مشاور ایزو در تمامی مراحل پیاده سازی ایزو ۲۹۰۰۱ تا اخذ گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ در کنار سازمان می‌باشد.

انتخاب شرکت گواهی دهنده ایزو
در انتهای مراحل پیاده سازی ایزو ۲۹۰۰۱ باید شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر انتخاب شود. انتخاب شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.
شرکت‌های گواهی دهنده خارجی در ایران دفتر نمایندگی دارند و اقدام به ممیزی سازمان‌ها بر اساس استاندارد ایزو درخواستی می‌نمایند،
متاسفانه در ایران برخی از افراد کلاهبردار و غیرمتخصص با معرفی خود به‌عنوان شرکت گواهی دهنده ایزو اقدام به فروش گواهینامه ایزو تقلبی می‌نمایند.
مشاوره انتخاب شرکت گواهی دهنده

ارزیابی رسمی جهت اخذ گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱
ارزیابی رسمی جهت صدور گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱، با عنوان ممیزی خارجی ایزو ۲۹۰۰۱ در دو مرحله انجام می‌شود.
ممیزی خارجی مرحله اول:
در ممیزی خارجی مرحله اول مستندات سیستم مدیریت کیفیت شما توسط ممیز خارجی بررسی‌شده و آمادگی سازمان شما جهت ممیزی مرحله دوم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. یافته‌های ممیزی و فرصت‌های بهبود در این مرحله به اشتراک گذاشته می‌شود.
ممیزی خارجی مرحله دوم:
اجرای سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۲۹۰۰۱ شامل روش‌های تعریف‌شده و کنترل‌های آن بر اساس الزامات ایزو ۹۰۰۱ و الزامات اضافی ایزو ۲۹۰۰۱ به صورت نمونه ای توسط ممیز خارجی بررسی می‌شود.
ممیز خارجی در حداقل یک روز، انطباق سیستم مدیریتی سازمان شما را بر الزامات استاندارد ایزو ۲۹۰۰۱ بررسی می‌نماید.

اخذ گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱
پس از انجام ممیزی خارجی ایزو ۲۹۰۰۱، درصورتی‌که سازمان عدم انطباق بحرانی نداشته باشد گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ توسط شرکت گواهی دهنده ایزو صادر می‌شود اعتبار گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱، سه سال می‌باشد، به‌منظور بررسی انطباق سیسم مدیریت کیفیت ایزو ۲۹۰۰۱ با الزامات ایزو ۲۹۰۰۱ ، ممیزی مراقبتی در دوره‌های زمانی مشخص‌شده نیز توسط شرکت گواهی دهنده انجام می‌شود. ممیزی مراقبتی با توجه به محصولات و خدمات سازمان مورد ممیزی و قوانین شرکت گواهی دهنده متفاوت می‌باشد ولی معمولاً زمان یکساله در نظر گرفته می‌شود.
پس از اخذ گواهینامه ISO 29001، سازمان می‌تواند از نشان ISO 29001 با لگوی شرکت گواهی دهنده در ارائه خدمات و محصولات به مشتریان استفاده نماید.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه‌شده است.
انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.