مدیریت دانش ISO 9001:2015

مدیریت دانش ISO 9001:2015 در بندی مجزا ارائه‌شده است و سازمان‌ها باید الزامات مرتبط با این بند را در سازمان خود رعایت نمایند.
مدیریت دانش ، باید در محل کار در دسترس عموم باقی بماند برای این منظور اگر نتوانیم آن را در سیستم مستندسازی کنیم باید بین بیش از یک نفر تسهیم شودعموما افراد کلیدی تمایلی به توسعه دانش کاری خود ندارند.

پیتر دراکر می‌گوید ” بیشترین سهم منحصربه‌فرد مدیریت در قرن بیستم ، افزایش پنجاه برابری بهره‌وری کاردستی در تولید می‌باشد.این مهم‌ترین سهم مدیریت در افزایش بهر ه وری در دانش کار و دانش کارگر می‌باشد ”
اهمیت مدیریت دانش به‌عنوان یک‌بند مهم در تعالی کسب‌وکار یا برنامه‌های کیفیت استراتژِی افزایش‌یافته است.چندین سال پیش ، بالدریج در مدل مالکوم بالدریج و بنیاد مدیریت کیفیت اروپا در مدل تعالی EFQM ، معیاری را با نام مدیریت دانش اضافه نمودند.

مدیریت دانش ISO 9001:2015

در حال حاضر در ویرایش جدید ISO 9001:2015 بند 7.1.6 دانش سازمانی و مدیریت است .این بند معادلی در ISO 9001:2008 ندارد درواقع این بند استاندارد ISO 9001:2015 کاملاً جدید می‌باشد ( جهت اطلاع از بندهای معادل در ویرایش جدید با نسخه قبلی بر راهنمای انتقال ایزو 9001 کلیک نمایید )
استقرار برنامه استراتژیک مدیریت دانش مرتبط با اهداف استراتژیک سازمان به هر سازمانی کمک می‌نماید.
مدیریت دانش به‌عنوان توانمند ساز برای رسیدن به دستیابی بهتر و سریع‌تر به اهداف سازمانی از طریق یک مجموعه از ابتکارات، سیستم‌ها و مداخلات رفتاری با ترویج جریان روان اشتراک دانش مربوط به سازمان و حذف اختراع مجدد می‌باشد.
مدیریت دانش به دنبال تسهیل جریان دانش ازجایی که ساکن است به‌جایی که موردنیاز است جهت دستیابی به اهداف سازمانی است.

برنامه استراتژیک مدیریت دانش باید موضوعات زیر توجه شود:

-مشارکت مدیریت ارشد
مرتبط با اولویت‌های سازمانی
ابتکارات مدیریت دانش ( مانند دانش‌پایه ، اجتماع متخصصین و همکاری ) از پیش تعریف شود
نقش‌های مدیریت دانش به‌وضوح تعریف شود
فناوری یکی از مهم‌ترین توانمند ساز است و یک جزء از برنامه بزرگ مدیریت دانش است.
بسیاری از سازمان‌ها جهت مدیریت دانش تنها از فناوری ( نظیر اینترانت ، پرتال و …) جهت به اشتراک‌گذاری دانش استفاده می نمایندچینین رویکردی در مدیریت دانش با عملکرد ، کارکنان در ارتباط نمی‌باشد.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان گردآوری‌شده است
انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.