رویای MBA

دوره MBA رویای دست نیافتنی

اکثر متقاضیان دوره MBA ، تصور می‌کنند با طی نمودن این دوره ، یک مدیر موفق شده یا می توانند یک کسب و کار راه‌اندازی نموده و درآمد خود را چندین برابر نمایند .

متاسفانه بدلیل بروز نبودن مطالب ارائه شده دروس دوره MBA در بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و همچنین عدم استفاده مراکز آموزشی از اساتید با تجربه برای تمامی درس‌ها ، MBA رویای شما رو تحقق نمی‌دهد .

شما با شرکت در دوره MBA وقت و هزینه خود را تلف می‌کنید در صورتی که می‌توانید بنا به نیاز خود هر یک از دروس مورد نیاز جهت ارتقاء شغلی یا راه اندازی کسب و کار را انتخاب نموده و بصورت کارگاهی با اساتید با تجربه و هزینه بسیار کم طی نمایید .در این مطلب وضعیت برگزاری دوره MBA در مراکز آموزشی و دانشگاهی را بصورت خلاصه تشریح شده است .

دوره MBA

در ابتدا کارشناس ارشد MBA  ، در دانشگاه‌های معتبر کشور ارائه گردید و سپس با کمی تاخیر در سایر دانشگاهها نیز ارائه شد. با توجه به عدم اطلاع اکثر رشته‌های تحصیلی ( بجز مدیریت ) از موضوعات مدیریتی و رویکرد کارآفرینی ، این رشته مورد استقبال خیلی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی قرار گرفته است .

حدود ده سال پیش کلاس‌های آمادگی کنکور کارشناس ارشد MBA برای جذب دانشجو برای آمادگی کنکور این رشته، کلاس‌های عمومی آشنایی با MBA را بصورت رایگان برگزار می‌کردند .

در کلاس های آشنایی با MBA به مخاطبان موضوعات زیر تلقین می شد :

 •  پس از طی نمودن کارشناس ارشد MBA درآمد شما چندین برابر خواهد شد .
 •  اکثر مدیران موفق سازمان های معروف جهان MBA را اخذ نموده اند .

الان که 10 سال گذشته کلی دانشجو رشته کارشناس ارشد MBA از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند ، پس حتما باید کسب وکار شرکت ها وضعیت شون خوب باشه ! کلی مدیر موفق که این دوره را  طی کرده حتما وجود داره  که باید شرکت‌ها رو از بحران های مالی نجات بدن !

از آنجا که شاهد قضیه هستیم همچین چیزی نمی‌بینیم ، ولی همچنان استقبال از این دوره MBA رویای دست نیافتنی ادامه داره ! خیالی بس باطل .

برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی با عناوین Business School  ، مرکز دانشگاهی ( با یک دفتر ثبت نام در دانشگاه معتبر ) از این بازار متقاضی استفاده نموده و اقدام به برگزاری این دوره و ارائه گواهینامه MBA می‌نمایند .

ابتدا دوره MBA حدود دوسال توسط مراکز آموزشی برگزار می‌شد و درحال حاضر عموما به مدت یکسال ، 350 ساعت یا در برخی مراکز آموزشی 400 ساعت برگزار می‌شود .
ظاهرا عنوان MBA انقدر برای عموم جذاب هستش که برخی از مراکز آموزشی با عناوین MBA  ، دوره‌های کوتاه مدتی را تعریف می‌کنند نظیر دوره Mini MBA در حوزه‌های مختلف مدیریتی .

خلاصه بررسی میدانی از چندین مرکز برگزار کننده این دوره، دانشگاه و مراکز خصوصی توسط بنده انجام شده در زیر آمده :

بصورت تلفنی دوره MBA رو پیگیری کردم خیلی جالب بود تفاوت در نحوه برخورد مراکز خصوصی آموزشی و مراکز دانشگاهی خیلی زیاد بود

مرکز دانشگاهی MBA معتبر

چند بار تماس تلفنی داشتم جواب نمی‌دادند بعد که بررسی کردم متوجه شدم تلفن ها تغییر کرده بود و تو اطلاع رسانی سایت‌ها هنوز همان شماره‌های قدیمی بود . از اونجا که دوره MBA مرکز دانشگاهی معتبری بود ، تصمیم گرفتم حضوری مراجعه کنم .

خیلی تعجب کردم اصلا انتظار همچین رفتاری و نداشتم ، همیشه فکرمی کردم حتما جایی که دانشگاه MBA هست و مدعی برگزاری دوره های  MBA هستند و به اعتبار دانشگاه گواهینامه دوره MBA صادر می‌کنند ، بصورت حرفه ای مشتری با مشتری رفتار می کنند ولی اصلا اینطوری نبود حتی یک بروشور راهنمایی هم آماده نداشتند کلی منتظر شدم تا تلفن مسئول پاسخگویی تمام بشه و بعد صحبت کنم  مسئول پاسخگویی خیلی کلی صحبت می کرد و راهنمایی خوبی انجام نداد ، چند دقیقه طول کشید تا بروشور و پرینت بگیرند .

موسسات آموزشی خصوصی دوره MBA معتبر

یکی از موسسات خصوصی دوره MBA خیلی حرفه ای عمل کرد پس از 20 دقیقه مشاوره تلفنی ، از من جهت مشاوره حضوری دعوت کرد خیلی خوشحال شدم و در زمان تعیین شده حاضر شدم .

به نظر خیلی حرفه‌ای می رسیدند یک سری بروشور تبلیغاتی رو میز پذیرش داشتند کاتالوگ‌های دوره که نگاه کردم دیدم عکس چندتا استاد معروف و با سن بالا رو گذاشتن در کاتالوگ ، خوب خیلی خوشحال شدم که همچین استاد هایی دارند .

ولی بعدا که از دانشجوهای دوره پرس و جو کردم ظاهرا اون استادها فقط عکس هاشون درکاتالوگ برای جذب مشتری بود و از استادهای دیگه استفاده می‌کردند .

وارد اتاق مشاوره شدم ، شخص مشاور با سوال کردن ، راهنمایی دقیق‌تری کرد و تاکید داشت جهت موفقیت در کسب و کار فعلی حتما باید تمامی سرفصل‌های دوره MBA را طی کنم . من در خصوص مزیت دوره MBA مرکز خصوصی نسبت به مراکز دانشگاهی سوال کردم پاسخ مناسبی به من ندادند.

چند روزی به رفتار غیرحرفه‌ای ، مراکز دانشگاهی که دوره MBA برگزار می‌کردند ، فکر کردم ، برام خیلی سوال مطرح شد و خیلی متاسف شدم .

این مراکز دانشگاهی که دوره MBA گرایش های مختلف بخصوص گرایش بازاریابی ارائه می‌کنند ، چطور کارکنانشان با اصول اولیه بازاریابی آشنا نیستند ؟
شاید این مراکز با اعتبار دانشگاه آنقدر مخاطب دارند که نیازی به آموزش به کارکنانشان ندارند و دلشون به مدرک دانشگاهی که ارائه می کنند خوشه ؟
شاید اینا فکر میکنن با اعتبار دانشگاه ، دیگه نیاز به بازاریابی و برخورد حرفه ای نیست ! مشتری‌ها دنبال مدرک دانشگاهی هستند و خودشون میان در دانشگاه ثبت نام می‌کنند !

دلایل استقبال مخاطبان از دوره MBA

 • ارائه نمودن در رزومه‌کاری و سازمان ها بعنوان کارشناسی ارشد MBA
 • احساس می کنند با این دوره به موفقیت بیشتر شغل و کسب وکار خود دست می‌یابند .
 • جذاب بودن موضوعات مدیریتی برای سایر رشته‌ها بجز رشته های مدیریت .
MBA

MBA

مهمترین دلایل تحقق نیافتن رویای داوطلبان دوره MBA

 • بروز نبودن موضوعات مدیریتی ارائه شده در بسیاری از مراکز آموزشی و استفاده از منابع درسی قدیمی ، مثلا در درس مدیریت استراتژیک روش‌های تدوین استراتژی در 10 سال قبل توسط مدرسین تدریس می‌گردد یا درس بازاریابی، روش های جدید بازاریابی کمتر اشاره می گردد .
 • استفاده از اساتید کم تجربه در بیشتر دروس مراکز آموزشی این دوره، معمولا مراکز آموزشی بمنظور افزایش سودآوری، فقط در برگزاری یک یا دو درس دوره MBA از اساتید مطرح استفاده می‌نمایند .
 • نبودن رویکرد کارگاهی در تمامی دروس ارائه شده در این دوره در برخی از مراکز آموزشی  .
 • فعال نبودن ( پویا نبودن ) تمامی کلاس‌های دروس MBA ، معمولا برخی از مراکز آموزشی بمنظور پویا نمودن کلاس‌ها ، در زمان جذب مخاطب ، مصاحبه‌ای را با متقاضیان برگزار می‌نمایند و کسانی که سابقه مدیریتی را دارند انتخاب می‌نمایند تا بتوانند کلاسی پویا توسط مخاطب ایجاد گردد . البته فعال بودن کلاس‌ها بستگی به عوامل زیادی دارد از جمله نحوه تدریس مدرس
 • و ….

گواهینامه دوره MBA در ایران

 • گواهینامه‌های آموزش دوره توسط مراکز آموزشی خصوصی با همکاری یک دانشگاه علمی کاربردی صادر می‌گردد
 • گواهینامه آموزش دوره توسط مراکز دانشگاهی ، بمنظور کسب درآمد دانشگاه با مجوز مرکز آموزش‌های آزاد و اعتبار دانشگاه صادر می‌گردد .
 • گواهینامه فنی و حرفه ای MBA ، گواهینامه در سه سطح
 • گواهینامه دوره توسط برخی از دانشگاه های خارجی .

برخی از مراکز آموزش این دوره پس از پایان دوره، چند تا گواهینامه دوره MBA به فارغ‌التحصیلان خود ارائه می‌نمایند .

با توجه به استقبال متقاضیان گواهینامه MBA ، تعداد مراکز آموزش MBA هر روز زیادتر می شه و ممکن هست در آینده‌ای نزدیک شاهد دوره یک روزه MBA نیز برای مخاطبان باشیم .

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه شده است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.