رویای MBA

دوره MBA رویای دست نیافتنی

اکثر متقاضیان دوره MBA ، تصور می کنند با طی نمودن دوره MBA ، یک مدیر موفق شده یا می توانند یک کسب و کار راه اندازی نموده و درآمد خود را چندین برابر نمایند .
متاسفانه بدلیل بروز نبودن مطالب ارائه شده دروس دوره MBA در بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزشی و همچنین عدم استفاده مراکز آموزشی از اساتید با تجربه برای تمامی درس ها ، دوره MBA رویای شما رو تحقق نمی دهد .
شما با شرکت در دوره MBA وقت و هزینه خود را تلف می کنید در صورتی که می توانید بنا به نیاز خود هر یک از دروس مورد نیاز جهت ارتقاء شغلی یا راه اندازی کسب و کار را انتخاب نموده و بصورت کارگاهی با اساتید با تجربه و هزینه بسیار کم طی نمایید .
در این مطلب وضعیت برگزاری دوره MBA در مراکز آموزشی و دانشگاهی را بصورت خلاصه تشریح شده است .
در ابتدا کارشناس ارشد MBA  ، در دانشگاههای معتبر کشور ارائه گردید و سپس با کمی تاخیر در سایر دانشگاه ها نیز ارائه شد. با توجه به عدم اطلاع اکثر رشته های تحصیلی ( بجز مدیریت ) از موضوعات مدیریتی و رویکرد کارآفرینی ، این رشته مورد استقبال خیلی از فارغ التحصیلان دانشگاهی قرار گرفته است .
حدود ده سال پیش کلاس های آمادگی کنکور کارشناس ارشد MBA برای جذب دانشجو برای آمادگی کنکور MBA کلاس های عمومی آشنایی با MBA را بصورت رایگان برگزار می کردند .

در کلاس های آشنایی با MBA به مخاطبان موضوعات زیر تلقین می شد :

–    پس از طی نمودن کارشناس ارشد MBA درآمد شما چندین برابر خواهد شد .
–    اکثر مدیران موفق سازمان های معروف جهان MBA را اخذ نموده اند .

الان که 10 سال گذشته کلی دانشجو رشته کارشناس ارشد MBA از دانشگاه فارغ التحصیل شدند ، پس حتما باید کسب وکار شرکت ها وضعیت شون خوب باشه ! کلی مدیر موفق که دوره MBA را  طی کرده حتما وجود داره  که باید شرکت ها رو از بحران های مالی نجات بدن !

از آنجا که شاهد قضیه هستیم همچین چیزی نمی بینیم ، ولی همچنان استقبال از این دوره MBA رویای دست نیافتنی ادامه داره ! خیالی بس باطل .

برخی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی با عناوین Business School  ، مرکز دانشگاهی ( با یک دفتر ثبت نام در دانشگاه معتبر ) از این بازار متقاضی استفاده نموده واقدام به برگزاری دوره MBA و اارئه گواهینامه MBA می نمایند .
ابتدا دوره MBA حدود دوسال توسط مراکز آموزشی برگزار می شد و درحال حاضر عموما به مدت یکسال ، 350 ساعت یا در برخی مراکز آموزشی 400 ساعت برگزار می شود ..
ظاهرا عنوان MBA انقدر برای عموم جذاب هستش که برخی از مراکز آموزشی با عناوین MBA  ، دورهای کوتاه مدتی را تعریف می کنند نظیر دوره Mini MBA در حوزه های مختلف مدیریتی .

خلاصه بررسی میدانی از چندین مرکز برگزار کننده دوره MBA ، دانشگاه و مراکز خصوصی توسط بنده انجام شده در زیر آمده :
بصورت تلفنی دوره MBA رو پیگیری کردم خیلی جالب بود تفاوت در نحوه برخورد مراکز خصوصی آموزشی و مراکز دانشگاهی خیلی زیاد بود

نحوه پاسخ گویی و راهنمایی مرکز دانشگاهی MBA معتبر :

چند بار تماس تلفنی داشتم جواب نمی دادند بعد که بررسی کردم متوجه شدم تلفن ها تغییر کرده بود و تو اطلاع رسانی سایت ها هنوز همان شماره های قدیمی بود . از اونجا که دوره MBA مرکز دانشگاهی معتبری بود ، تصمیم گرفتم حضوری مراجعه کنم .
خیلی تعجب کردم اصلا انتظار همچین رفتاری و نداشتم ، همیشه فکرمی کردم حتما جایی که دانشگاه MBA هست و مدعی برگزاری دوره های  MBA هستند و به اعتبار دانشگاه گواهینامه دوره MBA صادر می کنند ، بصورت حرفه ای مشتری با مشتری رفتار می کنند ولی اصلا اینطوری نبود حتی یک بروشور راهنمایی هم آماده نداشتند کلی منتظر شدم تا تلفن مسئول پاسخگویی تمام بشه و بعد صحبت کنم  مسئول پاسخگویی خیلی کلی صحبت می کرد و راهنمایی خوبی انجام نداد ، چند دقیقه طول کشید تا بروشور و پرینت بگیرند .

نحوه پاسخ گویی و راهنمایی موسسات آموزشی خصوصی دوره MBA معتبر :

یکی از موسسات خصوصی دوره MBA خیلی حرفه ای عمل کرد پس از 20 دقیقه مشاوره تلفنی ، از من جهت مشاوره حضوری دعوت کرد خیلی خوشحال شدم و در زمان تعیین شده حاضر شدم .
به نظر خیلی حرفه ای می رسیدند یک سری بروشور تبلیغاتی رو میز پذیرش داشتند کاتالوگ های دوره MBA که نگاه کردم دیدم عکس چندتا استاد معروف و با سن بالا رو گذاشتن در کاتالوگ ، خوب خیلی خوشحال شدم که همچین استاد هایی دارند .

ولی بعدا که از دانشجو های دوره پرس و جو کردم ظاهرا اون استادها فقط عکس هاشون درکاتالوگ برای جذب مشتری بود و از استاد های دیگه استفاده می کردند .

وارد اتاق مشاوره شدم ، شخص مشاور با سوال کردن ، راهنمایی دقیق تری کرد و تاکید داشت جهت موفقیت در کسب و کار فعلی حتما باید تمامی سرفصل های دوره MBA را طی کنم . من درخصوص مزیت دوره MBA مرکز خصوصی نسبت به مراکز دانشگاهی سوال کردم پاسخ مناسبی به من ندادند.

چند روزی به رفتار غیر حرفه ای ، مراکز دانشگاهی که دوره MBA برگزار می کردند ، فکر کردم ، برام خیلی سوال مطرح شد و خیلی متاسف شدم .

این مراکز دانشگاهی که دوره MBA گرایش های مختلف بخصوص گرایش بازاریابی ارائه می کنند ، چطور کارکنانشان با اصول اولیه بازاریابی آشنا نیستند ؟
شاید این مراکز با اعتبار دانشگاه آنقدر مخاطب دارند که نیازی به آموزش به کارکنانشان ندارند و دلشون به مدرک دانشگاهی که ارائه می کنند خوشه ؟
شاید اینا فکر میکنن با اعتبار دانشگاه ، دیگه نیاز به بازاریابی و برخورد حرفه ای نیست ! مشتری ها دنبال مدرک دانشگاهی هستند و خودشون میان در دانشگاه ثبت نام می کنند !

دلایل استقبال مخاطبان از دوره MBA  :

–    ارائه نمودن در رزومه کاری و سازمان ها بعنوان کارشناسی ارشد MBA
–    احساس می کنند با این دوره به موفقیت بیشتر شغل و کسب وکار خود دست می یابند .
–    جذاب بودن موضوعات مدیریتی برای سایر رشته ها بجز رشته های مدیریت .

MBA

MBA

مهمترین دلایل تحقق نیافتن رویای داوطلبان دوره MBA :

– بروز نبودن موضوعات مدیریتی ارائه شده در بسیاری از مراکز آموزشی و استفاده از منابع درسی قدیمی ، مثلا در درس مدیریت استراتژیک روش های تدوین استراتژی در 10 سال قبل توسط مدرسین تدریس می گردد یا درس بازاریابی ، روش های جدید بازاریابی کمتر اشاره می گردد .

– استفاده از اساتید کم تجربه در بیشتر دروس مراکز آموزشی دوره MBA ، معمولا مراکز آموزشی بمنظور افزایش سودآوری ، فقط در برگزاری یک یا دو درس دوره MBA از اساتید مطرح استفاده می نمایند .

– نبودن رویکرد کارگاهی در تمامی دورس ارائه شده در دوره MBA ، برخی از مراکز آموزشی  .

– فعال نبودن ( پویا نبودن ) تمامی کلاس های دورس MBA ، معمولا برخی از مراکز آموزشی بمنظور پویا نمودن کلاسها ، در زمان جذب مخاطب ، مصاحبه ای را با متقاضیان برگزار می نمایند و کسانی که سابقه مدیریتی را دارند انتخاب می نمایند تا بتوانند کلاسی پویا توسط مخاطب ایجاد گردد . البته فعال بودن کلاس ها بستگی به عوامل زیادی دارد از جمله نحوه تدریس مدرس

و ….

گواهینامه دوره MBA در ایران  :

–    گواهینامه های آموزش دوره MBA توسط مراکز آموزشی خصوصی با همکاری یک دانشگاه علمی کاربردی صادر می گردد
–    گواهینامه آموزش دوره MBA توسط مراکز دانشگاهی ، بمنظور کسب درآمد دانشگاه با مجوز مرکز آموزش های آزاد و اعتبار دانشگاه صادر می گردد .
–    گواهینامه فنی و حرفه ای دوره MBA ، گواهینامه در سه سطح
–    گواهینامه دوره MBA توسط برخی از دانشگاه های خارجی .
برخی از مراکز آموزش دوره MBA پس از پایان دوره MBA ، چند تا گواهینامه دوره MBA به فارغ التحصیلان خود ارائه می نمایند .

با توجه به استقبال متقاضیان گواهینامه MBA ، تعداد مراکز آموزش دوره MBA هر روز زیادتر می شه و ممکن هست در آینده ای نزدیک شاهد دوره MBA یک روزه نیز برای مخاطبان باشیم .

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه شده است .

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.