هوشین کانری

هوشین کانری

هوشین یا هوشین کانری به معنای عقربه جهت‌نما در برنامه‌ریزی کسب‌وکار از طریق اهداف کلان و شاخص‌های عملکرد فرآیند کاربرد دارد.

هوشین ، در ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم شکل‌گرفته است. در آن زمان ژاپن از ارتشی شکست خورد رنج می‌برد و نیروهای متحد،خواهان امکان ظهور مجدد ارتش ژاپن نبودند.ژنرال داگلاس آرتور نیروهای اشغال گر را فرماندهی می‌کرد هدف او کمک به ژاپن به‌منظور بازسازی اقتصاد و زیرساخت‌های آن بدون اجازه بازسازی به ارتش بود.
هوشین کوتاه شده ” هوشین کانری ” می‌باشد ترجمه ” هو” جهت است و ترجمه ” شین” عقربه است ، بنابراین کلمه “هوشین” می‌تواند به معنای ” عقربه جهت نما” ترجمه شده یا مترادف عبارت انگلیسی ” قطب نما” در نظر گرفته شود.کلمه کانری نیز به دو بخش تجزیه می شود بخش اول “کان” ، کنترل یا کانالیزه کردن معنی می دهد و بخش دوم “ری” معادل علیت یا منطق است .روی هم رفته ” هوشین کانری ” به معنای ” مدیریت و کنترل عقربه یا جهت نما یا کانون توجه شرکت ” است .

جهت =Ho
عقربه= Shin
یک سیاست ، یک هدف، یک طرح ، یک جهت= Hoshin
کانال، مجرا، کنترل=Kan
اصل ، دلیل ، منطق= Ri
اداره ، حکومت ، کنترل ، مدیریت= Kanri

عمومی‌ترین ترجمه برای هوشین ” گسترش خط‌مشی ” است در اغلب کتاب‌هایی که به‌وسیله نویسندگان آمریکایی نوشته‌شده ، گسترش خط‌مشی به‌عنوان معادلی برای هوشین به‌کاررفته است .
هوشین عامل مؤثر در کمک به سازمان‌ها برای رقابتی‌تر شدن است
هوشین، نظامی از فرم‌ها و قاعده‌ها است که ساختار را برای فرآیند برنامه‌ریزی آماده می‌کند.
این نظام، کارکنان را به تجزیه‌وتحلیل وضعیت‌ها، ایجاد برنامه‌هایی برای بهبود، هدایت ارزیابی‌های عملکرد و انجام فعالیت مناسب، تشویق می‌کند.هوشین ، رویکردی است که به‌وسیله داده‌ها به حرکت درمی‌آید و با مستندسازی حمایت می‌شود هوشین ، تلاش‌های سازمان را بر تعدادی از موارد کلیدی تأثیرگذار بر موفقیت، متمرکز می‌کند.

برنامه هوشین کامل، داری 5 قسمت است :
1-برنامه بنیان‌های کسب‌وکار ، کار روزانه را مستند می‌کند مبنای آن مأموریت شرکت است و تشریح می‌کند که کسب‌وکار چیست.
2-برنامه بلندمدت، مستند می‌کند که چگونه انتظارات شرکت در آینده، عملیاتی می‌شوند.مبنای ان چشم‌انداز شرکت است و تشریح می‌کند که کسب‌وکار چه باید باشد.
3-برنامه سالانه، فعالیت‌های کلیدی را که باید در سال جاری به‌منظور دستیابی شرکت به برنامه بلندمدت و چشم‌انداز خود انجام شود ، مستند می‌کند.
4-جداول بازنگری، نتایج واقعی را با نتایج مورد انتظار مقایسه کرده و تغییرات برنامه‌ها را مستند می‌کند.
5-جداول وضعیت غیرعادی ، رخدادهای “خارج از حد معمول” را مستند نموده و رفع ریشه اصلی مشکل را تسهیل می‌نماید.
هوشین برای تسهیل مستندسازی برنامه‌ها، از فرم‌ها استفاده می‌نماید هیچ‌یک از شرکت‌ها دقیقاً از مجموعه فرم‌های مشابه استفاده نمی‌کنند، گرچه صرف‌نظر از فرم‌های به کار گرفته‌شده ، فلسفه اصلی هوشین همیشه حفظ می‌شود.

جهت به‌کارگیری هوشین می‌توان از نرم‌افزار برنامه‌ریزی هوشین نیز استفاده نمود این نرم‌افزار برای تبدیل برنامه استراتژیک به مجموعه کاملی از مدیریت کسب‌وکار است. با به‌کارگیری نرم‌افزار موارد زیر قابل‌پیگیری می‌باشد :
جداول برنامه‌ریزی بنیان‌های کسب‌وکار
جداول برنامه‌ریزی بلندمدت و سالانه
جداول بازنگری
گزارش موارد غیرعادی
گسترش اهداف به سطوح پایین‌تر

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان گردآوری‌شده است.
انتشار مطلب با ذکر نام نویسنده و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.