مخاطرات ایمنی در بیمارستان

مخاطرات ایمنی در بیمارستان به دلیل وجود بخش های مختلف ، مواد موجود مصرفی و نیز روش های کاری گسترده می باشد
مهمترین مخاطرات بالقوه ایمنی مانند پرتوها، مواد شیمیایی ، سمی ، مخاطرات بیولوژیکی ، حرارت ، صدا ، گردو غبار و استرس … در بیمارستان وجود دارد.
در این مطلب به مخاطرات ایمنی بیمارستان در بخش‌های مختلف به‌صورت کلی اشاره می‌شود.

کارکنان بخش نگهداری و تعمیرات
کارکنان بخش نگهداری در معرض مخاطرات ایمنی حلال‌ها ، آزبست و مخاطرات الکتریکی قرار دارند افرادی که در داخل یا اطراف اتاق‌های حاوی دیگ‌های بخار کار می‌کنند در معرض مواجهه با میزان بالای حرارت و سروصدا می‌باشند.
کارکنان بخش نظافت بیمارستان
کارکنان بخش نظافت بیمارستان ،در مواجهه با شوینده‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده می‌باشند که همین موضوع دلیل راش‌های پستی و تحریکات چشم و گلو می‌باشد این کارکنان در معرض خطر هپاتیت و سایر بیماری‌های ناشی از سوزن‌هایی تزریق که به‌درستی دفع نشده‌اند ، می‌باشد آسپرین و استرین نیز از دیگر مشکلات این کارکنان محسوب می‌شود.
کارکنان بخش سرویس‌های غذایی
این کارکنان در معرض مشکلاتی مانند بریدگی درنتیجه تماس با وسایل تیز و برنده ، سوختگی ناشی از سطوح داغ و خطوط بخار، سقوط روی سطح لغزنده و خستگی و استرس ناشی از ایستادن برای مدت طولانی می‌باشند.
پرستاران
مخاطرات ایمنی در بیمارستان برای پرستاران ، بیماری‌های عفونی و مواد سمی ، صدمات ستون فقرات پشتی و پرتوگیری ، استرس و نوبت‌کاری روبرو هستند
تکنسین رادیولوژی
مخاطرات ایمنی در بیمارستان برای تکنسین رادیولوژی ناشی از پرتوایکس و ایزوتوپ‌های رادیواکتیو می‌باشند علی‌رغم صحت عملکرد تجهیزات ، به دلیل عملکرد ناصحیح شاغلین و یا از طریق سرایت بیماری‌های عفونی از سوی بیماران خطرات ایمنی ایجادمی شوند همچنین با مخاطرات شیمیایی نیز در تماس هستند.
کارکنان بخش جراحی
مخاطرات ایمنی در بیمارستان برای کارکنان بخش جراحی ، تماس با پسماندهای گاز هوشبری ، در معرض مشکلات باروری می‌باشند مخاطرات دیگری نظیر بریدگی و زخم و جراحت ، عفونت ، پرتوگیری و خطرات الکتریکی را نیز می‌توان برای آن‌ها برشمرد.

این مطلب توسط پیام خرازیان گرداوری شده است
انتشار مطلب با ذکر نام نویسنده پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع است

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.