شمارش معکوس ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵

استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۰۴ توسط کمیته ایزو مورد بازنگری قرار گرفته و پیش نویس استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ با رویکرد یکسان سازی مفاهیم و یکپارچه سازی با سایر استاندارد های مدیریتی  توسط سازمان ایزو منتشر است .
در یک نگاه فوری به پیشرفت استاندارد ISO 9001:2015  ، اعلام شده است که پیش نویس استاندارد بین المللی (DIS) در حال حاضر در دسترس بوده و تجدید نظر برای تکمیل برنامه زمانی استاندارد نهایی در اواسط سال ۲۰۱۵ صورت می گیرد.
مسئول تجدید نظر استاندارد ISO 14001:2015  کیست ؟
هر یک از استانداردهایISO  دارای یک مسئول کمیته فنی جهت تداوم توسعه آن است. استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ تحت TC 207/SC1 بوده و با توجه به اینکه استانداردهای سیستم مدیریت محیط زیستی در ۶۸ کشور درگیر می باشند ، لذا موسسه ارزیابی و مدیریت محیط زیست ( IEMA ) در انگلیس بازخورهایی را از ۱۵۰۰۰ عضوشان با شرحی بر بازخور TC 207/SC1 جمع آوری نموده است.
با استفاده از پیش نویس استاندارد بین المللی (DIS) که نهایتا صادر می شود، یک دوره توضیحی عمومی سه ماهه وجود دارد که پس از بازنگری این توضیحات، تصویر واضحی از آنچه که از استاندارد ISO 14001:2015 در سال ۲۰۱۵ منتشر می شود ایجاد گردد.

چه تغییراتی در استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵  وجود خواهد داشت؟

همانند تجدید نظر در سایر استانداردها و نیز استاندارد ISO 9001  ، یک دوره انتقال ۳ ساله برای آنهایی که گواهینامه را از قبل دارند وجود خواهد داشت. به جهت کمک و راهنمایی جهت نحوه انتقال از ویرایش قبلی این استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ به ویرایش سال ۲۰۱۵ ، یک دوره آموزشی توسط مهندس پیام خرازیان در ابتدای سال ۲۰۱۵ برگزار می گردد .
همانگونه که ذکر شد استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ از ضمیمه ساختار SL  استفاده خواهد کرد: بدین مفهوم که عناوین و تعاریف واژگانی که در تمامی استانداردهای ISO 14001  و ISO 9001  و ISO 27001 استفاده می شود همگی مشابه هم هستند. این پیوستگی خبر خوبی برای سازمانهایی است که همزمان دارای چندین استاندارد می باشند.
تجدید نظر جدید مشتمل است بر ایجاد یک استاندارد بروز و Best Practice که تا ده سال آینده مناسب می باشد.

مسایل مرتبط با الزامات استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ شامل :

–    الزامات قوی با درگیر کردن مدیریت ارشد
–    تلفیق مدیریت محیط زیستی به صورت استراتژی و فرآیند مرکزی
–    تمرکز بیشتر بر روی تطبیق الزامات با شرایط محیط زیستی (به عنوان مثال تغییرات آب و هوا )
–    توجه بیشتر به اثر چرخه عمر محصولات و خدمات در تقابل با زنجیره منابع
–    تاکید بیشتر بر ارتباطات داخلی و خارجی

این الزامات بمنظور کمک به مدیریت محیط زیست تدوین شده تا به صورت فرهنگ زیست محیطی در سازمان پیاده سازی شده و به فرآیند های خرید کنونی و آتی  کمک نماید.

جهت دانلود فایل استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ بر روی استاندارد ISO 14001:2015 کلیک نمایید

این مطلب توسط مهندس پگاه خرازیان گردآوری شده است .

انتشار مطلب با ذکر نام پگاه خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می باشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.