تدوین اظهارنامه تعالی جایزه تعالی

رویکرد جدید تدوین اظهارنامه تعالی، در اظهارنامه تعالی سازمان‌های سرآمد اروپایی چند سالی است مشاهده می‌شود
در رویکرد جدید تدوین اظهارنامه تعالی ، بخش توانمندساز اظهارنامه تعالی به‌صورت جدولی بر اساس عناصر منطق رادار تشریح می‌شود با این روش سازمان‌های می‌توانند با توجه به اطلاعات جمع‌آوری شده توانمندساز و نتایج با سرعت بیشتری اظهارنامه تعالی را تدوین نمایند.

مزایای رویکرد جدید تدوین اظهارنامه تعالی:

–   کمک به ارزیاب تعالی جهت تسهیل در روند ارزیابی اظهارنامه تعالی قبل از سایت ویزیت
–    تسریع در زمان تدوین اظهارنامه تعالی در بخش توانمندساز
در این بخش رویکردها و فرایندهای کلیدی بر اساس معیار و زیر معیار توانمندساز مدل تعالی سازمانی، در قالب جدول ارائه می‌شوند.ستون‌های این جدول می‌تواند متناسب با سازمان تغییر نمای در جدول زیر موضوعات عمومی که می‌تواند به عنوان ستون جدول توانمندسازها در نظر گرفته شود آورده شده است.

عنوان ستون جدولتعریف عنوان
کدکد ارجاع، ارتباط بین زیرمعیار مدل تعالی سازمانی و رویکرد را مشخص می‌کند. بهتر است که ترکیبی از شماره زیرمعیار و یک عدد ترتیبی باشد (به عنوان مثال 4-a-1، معیار 4، زیر معیار 4a و رویکرد اول در این زیر معیار)
عنوان رویکردنام و عنوانی که سازمان برای رویکرد خود در نظر می‌گیرد.
هدف رویکرد نتیجه ای که سازمان از طریق اجرای رویکرد تلاش دارد به آن دست یابد،توصیف می‌شود. این هدف می‌تواند به هدف‌های استراتژیک ارجاع داده‌شده وتشریح شود.
رویکرد و جاری سازینحوه عمل رویکرد در داخل سازمان در قالب جملات محدود و روشن تشریح می شود. سازمان بایستی صرفا بر وجوه کلیدی رویکرد و جاری سازی آن تمرکز نماید و از ورود به جزئیات اجتناب کند.
ارزیابی و اصلاحنحوه اندازه گیری، بازنگری و اصلاح اثربخشی و کارایی رویکرد و جاری سازی تشریح می شود.
شواهد تکمیلی شواهد پشتیبان، که برای تشریح رویکرد با جزئیات بیشتر در دسترس هستند ذکر می‌شود. این شواهد ( نظیر گزارش‌ها، فایل‌ها و …)اطلاعاتی هستند که ممکن است برای توضیح جزئیات جاری سازی رویکرد، برای دیگران بکار گرفته شود.
شاخص های مرتبط و ارتباطات ارتباط رویکرد به سایر رویکردها یا نتایج از طریق ارجاع دهی مشخص می‌شود. به‌عنوان‌مثال سازمان می تواندرویکرد باشگاه مشتریان را به رویکرد نظرسنجی از مشتریان و همچنین به یک سؤال مرتبط در نظرسنجی مشتری و نتایج نظرسنجی مشتری ارتباط دهد.

در این روش مطابق جدول زیر، رویکردهای هر زیر معیار مشخص شده و بر اساس عناصر منطق رادار برای هر یک از رویکردها، اطلاعات در جدولی در اظهارنامه تعالی بخش توانمندساز درج می‌شود.
در قسمت نتایج نیز به همان روش قبل تدوین اظهارنامه تعالی عمل می شودنتایج شاخص‌ها، اهداف، مقایسه و علل روندها در اظهارنامه تعالی مشخص می‌شود.
نمونه ای از اظهارنامه تعالی جدول توانمندساز

معایب رویکرد جدید اظهارنامه تعالی :

با توجه به اینکه  در رویکرد جدید تدوین اظهارنامه تعالی همه عناصر منطق رادار به‌صورت شفاف در جداول مشخص شده است، احتمال ارائه تصاویر غیر واقعی از سازمان در جدول توانمند سازها در اظهارنامه تعالی؛ افزایش می‌یابد.
عموماً سازمان های ایرانی که برای سطوح تعالی سازمانی به‌خصوص در سطح تقدیر نامه برای تعالی (سطوح پایین تقدیرنامه) شرکت می‌نمایند در اکثر رویکردهای ارائه شده در توانمدساز، شواهدی دال بر ارزیابی و اصلاح آن رویکرد ندارند و سازمان‌ها باید این ستون جدول اظهارنامه تعالی را خالی بگذارند.
آیا واقعاً ستون ارزیابی و اصلاح در جدول توانمندساز اظهارنامه تعالی خالی گذاشته می‌شود؟
اظهارنامه تعالی سازمانی، تصویری واقعی از عملکرد سازمان در حوزه توانمندساز و نتایج می‌باشد و سازمان باید به زبان منطق رادار به صورت خلاصه تصویر عملکرد واقعی خود را ارائه نمایند.
الزام نمودن سازمان‌ها به تدوین اظهارنامه تعالی با به‌کارگیری جداول در قسمت توانمندساز مطابق بالا، منجر به افزایش اختلاف امتیازارزیابی اظهارنامه تعالی قبل از سایت ویزیت و پس از سایت ویزیت می‌شود.
در روش قبلی تدوین اظهارنامه تعالی ، سازمان‌ها  در خصوص هر یک از رویکردهای مرتبط با زیر معیارهای تعالی سازمانی، اقدام به جمع‌آوری اطلاعات توانمندساز می‌نمودند و سپس اقدام به خلاصه‌سازی اطلاعات جمع‌آوری شده بر اساس منطق رادار نموده و سپس با رعایت محدودیت صفحات اظهارنامه تعالی ( با توجه به جوایز تعالی)، اظهارنامه تعالی را نهایی می‌نمودند.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه‌شده است.
انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان و آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.