مرکز تایید صلاحیت ایران

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران یا NACI به عنوان نهاد اعتباردهی موظف به تأیید صلاحیت موسسات ارزیابی انطباق نظیرشرکت‌ها و سازمان‌های گواهی‌دهنده ، آزمایشگاه و شرکت‌های بازرسی است.

این مرکز شرکت‌های متقاضی را بر اساس استانداردهای بین‌المللی مرتبط نظیر ایزو 17020 در شرکت‌های بازرسی، ایزو 17021 در شرکت‌های گواهی‌دهنده سیستم مدیریتی و ایزو 17025 در آزمایشگاه‌ها ارزیابی می‌نماید.

در ادامه تاریخچه، اهداف و خدمات اصلی و معرفی لیست شرکت‌های گواهی دهنده تائید شده این مرکز ارائه شده است.

در صورتی که به دنبال انتخاب شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر هستید و در صورتی که خدمات شما محدود به ایران است می‌توانید یک شرکت گواهی دهنده ایزو مورد تائید مرکز تایید صلاحیت ایران انتخاب نمائید.
در ادامه می توانید لیستی از شرکت‌های گواهی‌دهنده ایزو و بازرسی مورد تائید مرکز تائید صلاحیت ایران توسط این مرکز را مشاهده نمائید.

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران

تاریخچه

با توجه به مصوبات نود و دومین و نود و سومین اجلاس شورای عالی استاندارد در سال های 1374 و 1375 مسئولیت ارزیابی و تائید صلاحیت نهادهای ارزیابی انطباق را به موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران واگذار شده است.

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران ( National Accreditation Center of Iran ( NACI در چارت سازمانی سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان مرکزی مستقل و زیر نظر مستقیم رئیس سازمان قرار گرفته است.

مرکز ملی تائید صلاحیت ایران در هفدهمین اجلاس مشترک IAF و ILAC درسال 1382 برابر باسپتامبر2003(در براتیسلاوا اسلواکی)، یادداشت تفاهمی (MOU) را با مجمع بین المللی نهادهای تائید صلاحیت ( IAF) امضا کرد و به عضویت این مجمع درآمد.

اهداف

  1.  ایجاد و برقراری ساختار مناسب و منطبق با ضوابط و الزامات ملی و بین المللی به منظور اجرای بهینه وظایف مربوطه، عضویت در مجامع بین المللی APAC , ILAC , LAF و امضای ترتیبات شناسایی‌های دوجانبه و چند جانبه با نهادهای تایید صلاحیت سایر کشورهای جهان
  2.  تائید صلاحیت نهادهای ارزیابی انطباق با اعتبار بین المللی در داخل و خارج کشور در اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در زمینه های آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون، نهادهای ارائه دهنده خدمات بازرسی و نهادهای گواهی کننده محصول، اشخاص و سیستم های مدیریتی
  3.  ارتقاء قابلیت اعتماد کلیه طرف های ذینفع درون و برون مرزی در خصوص صحت فعالیت های ارزیابی انطباق
  4.  پیشگیری از خروج ارز در زمینه تایید صلاحیت ها و ارز آوری برای کشور در قبال صدور خدمات تایید صلاحیت برای نهادهای ارزیابی انطباق خارجی

خدمات

تایید صلاحیت شرکت های گواهی دهنده محصول و سیستم مدیریت

شرکت‌های گواهی دهنده باید استاندارد ISO 17021 را استقرار نموده و برای صدور گواهینامه سیستم‌های مدیریت ازجمله استانداردهای ISO 9001 ، ISO 14001، ISO 22000 ، ISO 50001 و ISO 3834 ، نسبت به ارائه درخواست تایید صلاحیت به این مرکز اقدام نمایند .
لازم به ذکر است در خصوص نهادهای گواهی کننده محصول، الزامات استاندارد ISO/IEC 17065 و سایر استانداردهای مرتبط با محصول الزامی است.

تایید صلاحیت آزمایشگاه آزمون و کالیبراسیون

آزمایشگاه‌ها باید استاندارد ISO 17025 را استقرار نموده و سپس برای درخواست تایید صلاحیت اقدام نمایند.

تائید صلاحیت شرکت های بازرسی

شرکت‌های بازرسی باید استاندارد باید استاندارد ISO 17020 را استقرار نموده و سپس برای درخواست تاییدیه صلاحیت اقدام نمانید.

معرفی واحدهای کیفیت

شرکت‌هایی که سیستم‌های مدیریتی یا استانداردهای مدیریت کیفیت را از طریق شرکت‌های گواهی‌دهنده مورد تائید مرکز تائید صلاحیت اخذ نموده‌اند در وب‌سایت این مرکز معرفی می‌شوند نظیر گواهینامه ایزو 9001 و ایزو 3834 در زمینه سازه‌های فلزی ساختمانی

جهت اطلاع از لیست شرکت‌های گواهی‌دهنده ایزو مورد تائید مرکز تایید صلاحیت ایران بر روی لینک زیر کلیک نمائید.

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان گردآوری شده است

منبع سایت :

naciportal.isiri.gov.ir

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.