اقدام اصلاحی

اقدام اصلاحی ، اقدامی برای از بین بردن علت بروز عدم انطباق بالفعل می باشد با انجام اقدام اصلاحی علت بروز عدم انطباق بوجود آمده حذف می گردد .
در تمامی استاندارد های مدیریتی  ، سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 ، سیستم مدیریت محیط زیست ایزو 14001 و … اقدام اصلاحی جهت بهبود مستمر مطرح شده است .
سازمان هایی که سیستم های مدیریتی را پیاده سازی نمودند باید عدم انطباق هایی سازمان خود را شناسایی نموده و در جهت حذف عدم انطباق و جلوگیری از تکرار آن ، اقدام اصلاحی را مشخص و اجراء نمایند .بدین منظور سازمان روش اجرایی اقدام اصلاحی را تدوین می نماید .

در این مطلب عدم انطباق ، تفاوت اصلاح و اقدام اصلاحی ، روش انجام اقدام اصلاحی در سیستم های مدیریتی و نمونه اقدام اصلاحی واقعی آمده است .
عدم انطباق ها می تواند توسط تمامی کارکنان شناسایی شده و به مدیریت یا نماینده مدیریت در سیستم های مدیریتی اعلام گردد ورودی های اقدام اصلاحی با توجه به استانداردهای مدیریتی می تواند شامل موارد زیر باشد :

–    عدم انطباق ممیزی داخلی
–    عدم انطباق ممیزی خارجی
–    عدم انطباق محصولات یا خدمات
–    نتایج اندازه گیری فرآیند
–    نتایج تحلیل داده ها
–    نتایج پایش و اندازه گیری عملکرد سیستم مدیریت محیط زیستی ( برای استاندارد ایزو 14001 )
–    نتایج پایش و اندازه گیری عملکرد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ( برای استاندارد OHSAS 18001 )
–    نتایج بازنگری مدیریت
–    نتایج پایش و اندازه گیری محصولات
–    مخاطرات ایمنی و بهداشت شغلی بارز در سیستم مدیریت ایمنی بهداشت شغلی
–    جنبه های بارز محیط زیست در سیستم مدیریت محیط زیست ایزو 14001
–    حوادث

هنگامی که عدم انطباقی بروز می کند سازمان باید در جلسه ای با حضور اعلام کننده عدم انطباق و نماینده مدیریت سیستم مدیریتی و سایر مدیران مربوطه موضوع را بررسی نموده و بصورت زیر اقدام نماید :

الف ) تعیین اقدامی برای بر طرف کردن عدم انطباق و کنترل بر روی عدم انطباق های اصلاح شده .

مثال :  در فرآیند ماشین کاری قطر یک محصول از محدوده مشخص شده در نقشه کمتر شده است . پس یک عد انطباق مربوط به کم بودن قطر قطعه مشاهده شده و بمنظور اصلاح عدم انطباق سازمان باید دوباره کاری انجام داده و مجددا فرآیند ماشین کاری را بر روی قطعه انجام دهد .سپس کنترل های لازم را بر روی قطعه اصلاح شده انجام دهد .

ب) ارزیابی نیاز به اقدام اصلاحی بمنظور جلوگیری از تکرار مجدد عدم انطباق :

ارزیابی نیاز به اقدام اصلاحی توط سازمان  انجام می گردد ممکن است انجام اقدام اصلاحی از نظر ریالی هزینه ریادی را به سازمان تحمیل نماید و تامین منابع آن برای مدیریت ارشد امکان پذیر نباشد .
بمنظور تعیین علل ریشه ای عدم انطباق می توان از نمودار استخوان ماهی  یا نمودارپارتو استفاده نمود و در جلسات طوفان فکری علل ریشه ای را مشخص نمود .
اقدام اصلاحی لازم با توجه به علل ریشه ای مشخص شده و انجام دهنده آن توسط مدیریت تعیین می گردد . سپس اقدام اصلاحی لازم جهت جلوگیری از تکرار عدم انطباق اجراء می گردد .
ارزیابی اثربخشی اقدام اصلاحی انجام شده ، با گذشت زمانی پس از اجراء مشخص شده و نتایج بازنگری اقدام اصلاحی ثبت و نگهداری می گردد .

مثال : در  فرآیند ماشین کاری قطر قطعه کم می باشد با توجه به بررسی انجام شده علل ریشه ای مربوط به مته دستگاه می باشد به منظورر جلوگیری از تکرار این عدم انطباق برنامه زمان بندی جهت تعویض مته تعریف می گردد . پس از یک ماه از اجرای اقدام اصلاحی ، خرابی کم شدن قطر محصول به کل محصولات این فرآیند از 5% به صفر رسیده است .

نمونه عدم انطباق ، اصلاح و اقدام اصلاحی
عدم انطباقاصلاح،اقدام جهت رفع عدم انطباقعلل بروز عدم انطباقاقدام اصلاحی
کم بودن وزن غذای سرو شده در رستوراناضافه نمودن وزن غذای مشتری نداشتن ترازو یا پیمانه تهیه ترازو یا پیمانه
سرقت کارت سوخت خودرواطلاع رسانی به شهروندان نداشتن رمز بر روی کارت سوختراه اندازی سیستم رمز گذاری کارت سوخت
آسیب دیده گی دانشجویان جلوی درب ورودیانتقال دانشجو آسیب دیده به مراکز درمانینبودن سرعت گیر و تابلو های راهنمایی نصب سرعت گیر و تابلو های علائم رانندگی
پلیسه دار شدن قطعه در عملیات پرسکاری اقدام جهت رفع پلیسه های قطعه فرسوده شدن قالب تعویض قالب پرس

انجام اقدام اصلاحی منجر به بهبود مستمر در فعالیت ها و فرآیند های سازمان می گردد و بدین منظور در تمامی سیستم های مدیریتی به تدوین روش اجرای اقدام اصلاحی و اجرای آن در سازمان تاکید شده است

این مطلب توسط مهندس پیام خرازیان تهیه شده است .

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.