مدل تجویزی ارزیابی عملکرد سازمان

مدل ارزیابی عملکرد تعالی سازمان یک مدل غیر تجویزی بوده و به سازمان کمک می‌نماید تا در مسیر تعالی گام بردارند. متأسفانه به دلیل اجبار و الزام برخی از شرکت‌های مادر یا گروه‌های هلدینگ این مدل تبدیل به یک چک لیستی از اقدامات موردنیاز جهت کسب امتیاز بین سازمان‌های هم‌گروه شده است.
مدل تجویزی ارزیابی عملکرد سازمانی با الزام از طریق شرکت‌های هلدینگ و شرکت‌های مادر در شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ جاری‌سازی می‌شود
سازمان‌های گروه شرکت هلدینگ با تولید مستنداتی جهت نمایش رویکردهای سیستماتیک در سازمان خود (گاها با کپی‌برداری ) سعی در افزایش امتیاز خود و اخذ امتیازات لازم در ارزیابی عملکرد رادارند.
در این مطلب تنها به برخی از نمونه‌های از الگوهای تجویزی ارزیابی عملکرد سازمان که برای سازمان‌های هم‌گروه یا زیرمجموعه به نظر تیم پیام خرازیان ناموفق بوده اشاره می‌شود.قطعاً نمونه‌های از استقرار الگوهای ارزیابی عملکرد سازمان در هلدینگ ها یا شرکت‌های مادر موفق در کشور وجود دارد.اکثرشرکت های مادر یا سازمان‌های هلدینگ که مدل تعالی سازمانی طراحی‌شده خود را مبنای ارزیابی سازمان‌های زیرمجموعه قرار داده با تغییر مدل‌های تعالی سازمانی معروف جهانی ، یک مدل به‌اصطلاح بومی تولید می‌کنند مبنای مدل ارزیابی عملکرد طراحی‌شده در اکثر این هلدینگ ها ه،سلیقه چند نفر افراد متخصص نما می‌باشد.
اکثر این شرکت‌های هلدینگ یا شرکت‌های مادر به دلیل عدم شناخت فرآیند تعالی سازمانی در سازمان‌های گروه خود ، موضوع طراحی مدل ارزیابی عملکرد سازمان‌های زیرگروه خود را به گروهی واگذار می‌نمایند.
الگو تعالی سازمان تنظیم مقررات رادیویی
این مدل جهت ارزیابی اپراتورهای مخابراتی ، ارائه‌دهنده خدمات پهنای باند اینترنتی ، شرکت‌های PAP ،شرکت‌های SAP ، ISP و ISDP توسط سازمان تنظیم مقررات رادیویی استفاده می‌شود. ، این مدل با تغییرات اساسی در مدل تعالی سازمانی EFQM و اشاره به مدل‌های مخابراتی یک مدل ارزیابی عملکرد تدوین‌شده است.
اکثر این سازمان علاوه بر حوزه تخصصی فوق درزمینهٔ های ICT نیز فعالیت می‌نمایند یعنی ممکن است یک شرکت خدمات پهنای باند اینترنتی درزمینهٔ فروش تجهیزات سخت‌افزاری یا شبکه نیز فعالیت نماید که این الگوی ارزیابی فقط به موضوعات پهنای باند اینترنتی توجه می‌نماید.
مدل ارزیابی عملکرد فناوری اطلاعات
مدل ارزیابی عملکرد فناوری اطلاعات و ارتباطات ، به‌منظور ارزیابی عملکرد ” ادارات فناوری اطلاعات و ارزیابی عملکرد مناطق شهرداری تهران ” طراحی‌شده و از سال ۱۳۹۴ مورداستفاده قرار می‌گیرد.
این مدل توسط افراد متخصص نما با تغییرات در مدل تعالی سازمانی EFQM تدوین‌شده و ادارات فناوری اطلاعات و ارزیابی عملکرد مناطق شهرداری تهران مجبور به انجام اقداماتی مشخص‌شده جهت کسب امتیاز در فرآیند ارزیابی عملکرد دورهای می‌باشند.
متأسفانه این مدل ارزیابی عملکرد فناوری اطلاعات شهرداری تهران نیز برای ادارات فناوری اطلاعات و ارتباطات بروکراسی و کاغذبازی را در پی داشته و در زمان‌های ارزیابی ، ارزیابان فقط مستندات تولیدشده را در دفتر ادارات موردبررسی قرار می‌دهند.
ارزیابی سازمان‌های گروه و بدرات مشخص در الگوهای تعالی فوق توسط ارزیابی تعالی سازمانی با ارزیابان غیرحرفه‌ای صورت می‌گیرد.
این مطلب توسط پیام خرازیان تهیه‌شده است.
انتشار مطلب با ذکر نام پیام خرازیان آدرس سایت www.kharazian.ir بلامانع می‌باشد.

Evaluation of Organizational Performance with prescription model

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.